15 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Czy warto wynajmować sprzęt budowlany?

Jeszcze nie tak dawno dużą popularnością cieszył się wyłącznie wynajem ciężkiego sprzętu budowlanego. Przedsiębiorcy decydowali się głównie na wypożyczenie koparek, żurawi, dźwigów i podobnych maszyn. Aktualnie nie tylko firmy, ale też prywatni inwestorzy coraz częściej decydują się na skorzystanie z oferty użyczenia mniejszych urządzeń, w tym różnego rodzaju elektronarzędzi. Czy i dlaczego warto decydować się na ich wynajem? Sprawdź.

Dlaczego warto wynajmować sprzęt budowlany?

Zakup sprzętu budowlanego nie zawsze musi być opłacalny. Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców są ciężkie maszyny dużego kalibru, takie jak koparki czy żurawie. Znacznym obciążeniem jest nie tylko ich zakup, ale też przechowywanie. Koszt nabycia tego typu sprzętu sięga ponad 100 tys. złotych, a w sytuacji, gdy firma nie ma odpowiedniego miejsca do parkowania pojazdów, musi również zainwestować w wynajem powierzchni na ten cel.

Sprzęt budowlany nie tylko zajmuje dużo miejsca, ale też wymaga regularnego serwisowania czy też bieżącego usuwania usterek – wyjaśnia ekspert z firmy PLANBET Sp. z o.o. z Gdańska.

Wspomniane czynniki sprawiają, że coraz więcej właścicieli małych przedsiębiorstw decyduje się na regularne wypożyczanie sprzętu niż na ich zakup bądź też obciążanie działalności zaciąganym na kilka/kilkanaście lat leasingiem. Rozwiązanie to nie tylko pozwala świadczyć szeroki zakres usług, ale też optymalizuje koszty prowadzenia działalności.

Jaki sprzęt budowlany wypożyczać?

Największą popularnością cieszy się sprzęt budowlany trudny do transportowania i przechowywania. Z tego też względu, w wielu wypożyczalniach numerem jeden jest oprzyrządowanie do pracy na wysokości. Warto wspomnieć, że właściciele firm budowlanych powinni decydować się na wypożyczenie sprzętu w sytuacji, gdy realizują pojedyncze inwestycje, a konkretna maszyna jest im potrzebna sporadycznie. Ponadto, przedsiębiorcy decydują się na wynajem sprzętu budowlanego takiego jak:

 • agregaty prądotwórcze,
 • młoty wyburzeniowe i kujące,
 • zagęszczarki gruntu,
 • przecinarki jezdne do betonu,
 • wibratory buławy,
 • listwy wibrujące,
 • frezarki do betonu,
 • zacieraczki do betonu,
 • odkurzacze przemysłowe,
 • wozidła,
 • i wiele innych.

Poszukując odpowiednich modeli, warto znaleźć sprawdzoną i zaufaną wypożyczalnię. Idealnie, jeśli jej oferta będzie na tyle szeroka, że pozwoli w jednym miejscu wyposażyć się we wszystkie niezbędne elementy. Skorzystanie z oferty sprawdzonego dostawcy elektronarzędzi to nie tylko sposób na usprawnienie pracy, ale też gwarancja, że użytkowany sprzęt jest sprawny i dobrej jakości. Przed jego wypożyczeniem warto pamiętać, by dokładnie sprawdzić nie tylko firmę, ale też umowę, a w przypadku wątpliwości skonsultować zapisy z doświadczonym prawnikiem.