porady prawne online
29 lutego 2016

Kategoria:
Inne

Czy warto korzystać z porad prawnych online?

Od czasu kiedy Internet stał się powszechnie dostępny praktycznie dla każdego, coraz chętniej korzystamy z zawartych w nim treści. Tak jak jeszcze kilka-kilkanaście lat temu informacje zdobywane były także za pomocą innych źródeł, tak obecnie Internet służy wielu osobom jako pierwsza i jedyna pomoc w różnych sytuacjach. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy szukamy metod rozwiązania problemów natury prawnej. W sieci jest wiele miejsc, gdzie możemy zasięgnąć porady – for internetowych poświęconych tematyce prawnej lub profesjonalnych poradni adwokackich. Czy warto z nich korzystać?

Fora internetowe – pierwsza deska ratunku

Dla wielu osób, szczególnie tych, które nigdy wcześniej nie miał bezpośrednio do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, fora prawnicze są pierwszą deską ratunku. Takie rozwiązanie ma kilku plusów. Na forach możemy znaleźć wypowiedzi innych osób, które już wcześniej miały problemy podobne do naszych, udzielone im odpowiedzi mogą nas usatysfakcjonować, nie ma więc potrzeby rejestracji i zakładania na forum własnego pytania. Kolejna zaleta to pełna anonimowość, nie musimy podawać swoich danych, jeśli obawiamy się, że zostaną one wykorzystane w niepożądany sposób. Oczywiście korzystanie z for na każdym etapie jest w pełni darmowe – od rejestracji, po udział w dyskusji. Minusy? Przede wszystkim to, że nie znamy kompetencji osoby, która odpowiada na nasze pytanie. Nie możemy nawet mieć pewności, że ktokolwiek z administratorów lub stałych użytkowników odpowie w założonej przez nas dyskusji. Dlatego najlepiej korzystać z nich jedynie wtedy, gdy nasze pytanie ma jedynie charakter ogólny.

Profesjonalne poradnie prawne online

Na polskim rynku istnieją poradnie prawne, które specjalizują się w udzielaniu porad prawnych za pośrednictwem Internetu. Plusy to przede wszystkim profesjonalizm osób udzielających odpowiedzi na nasze pytania. Jest to ponadto bardzo wygodny sposób zasięgania rady prawnika dla klientów, którzy nie mają możliwości udania się do prawdziwej kancelarii. Porada jest płatna, a cena, którą musimy zapłacić, zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania naszego problemu. Zanim jednak zaczniemy korzystać z poradni internetowej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zorientujmy się, czy możemy do formularza na pytania dołączyć inne pliki, np. zeskanowane dokumenty i zdjęcia, które mogą być istotne dla udzielającego nam odpowiedzi prawnika. Kolejna sprawa to opcje dodatkowych pytań – niektóre zagadnienia mogą okazać się dla nas niejasne, dlatego sprawdźmy na wszelki wypadek, czy wybrana przez nas poradnia oferuje bezpłatne dodatkowe pytania. Ostatnia rzecz to legalność firmy. Zanim w ogóle skontaktujemy się z internetową poradnią, powinniśmy wiedzieć, czy nie jest to firma-wydmuszka, naciągająca ludzi na usługi prawne w podejrzanie niskich cenach.

Poradnie prawne online to ułatwienie dla osób korzystających z pomocy prawników. Możemy się z nimi skontaktować bez wychodzenia z domu lub kiedy nie mamy zbyt wiele wolnego czasu, by umówić się na rozmowę z prawnikiem. W wypadku spraw wykraczających poza proste porady prawne, warto jednak skontaktować się z prawdziwą kancelarią adwokacką, taką jak kancelaria BARYLSKI T., OLSZEWSKI A., BRZOZOWSKI A. – pracujący w niej prawnicy posiadają ponad 20-letnie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzin prawa.