19 września 2021

Kategoria:
Inne

Czy tkanina MINKY nadaje się na pościel dla niemowlaka?

Tkanina MINKY nosi nieformalne miano najmilszej tkaniny na świecie. Jest delikatna, miękka i dostępna w wielu intensywnych barwach. Ta odmiana polaru wydaje się wręcz stworzona do tego, aby szyć z niej wszystkie elementy wyprawki dla niemowlaków, w tym także materacyki i pościel – do łóżeczek i do wózków. Okazuje się jednak, że należy zachować ostrożność przy produkcji akcesoriów i odzieży, która będzie miała bezpośredni kontakt ze skórą maluchów.

Tkanina MINKY to odmiana mikrofibry o wyjątkowo cienkich włóknach, które zapewniają jej wyjątkową delikatność. Puszysty i miękki materiał z wypukłymi kropkami już na pierwszy rzut oka kojarzy się z pluszakami i ciepłymi ciuszkami dla maluchów. Przyjemne doznania, które wywołuje w zetknięciu ze skórą tkanina MINKY, nie jest jej jedyną zaletą.

Jakie są najważniejsze zalety tkaniny MINKY?

MINKY wyróżnia się niezwykle oryginalną fakturą, złożoną z wypukłych kropek (trafiają się też serduszka) i aksamitnego runa. Podziela wszystkie zalety tkanin wykonanych w 100% z poliestru:

  • dobre właściwości termoizolacyjne – bardzo gęste, złożone z cieniutkich włókien runo sprawia, że MINKY jest bardzo ciepła,
  • łatwość prania – w przypadku szycia wyprawek dla małych dzieci bardzo ważną cechą materiału jest łatwość prania: wystarczy temperatura 30°C – mocną stroną MINKY jest też bardzo krótki czas schnięcia: po odwirowaniu w pralce automatycznej są niemal suche,
  • użytkowanie bez prasowania – tkaniny MINKY nie tylko nie trzeba, lecz nie można prasować: rozgrzane żelazko wygładza kropki, czyli niszczy jedną z największych zalet miękkiej tkaniny,
  • trwałość – na pozór delikatny materiał jest w istocie bardzo trwały: zachowuje stabilność wymiarową, nie deformuje się, a soczyste kolory nie blakną pomimo wielu prań.

Co można uszyć z MINKY?

Wymienione przed chwilą zalety tkaniny MINKY sprawiły, że nadaje się ona świetnie do szycia kocyków i narzut, miłych w dotyku zabawek (pluszaków), odzieży (np. warstw ocieplających kamizelek lub kurtek), a także toreb i worków. Pokryty wypukłymi kropkami materiał można zastosować jako wierzchnią warstwę koców piknikowych lub dywaników łazienkowych. Jednak nie poleca się użycia MINKY do szycia pościeli dla niemowląt. Powody wyjaśnia przedstawicielka internetowej hurtowni tkanin Vistyl:

Dobre właściwości termoizolacyjne tkaniny MINKY i jej gęstość sprawiają, że dość skutecznie blokuje cyrkulację powietrza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku śpiworków i rożków dla niemowląt. Ograniczony ruch powietrza sprzyja gromadzeniu się wilgoci, co może prowadzić do przegrzewania się i nadmiernego wydzielania potu w trakcie snu. Dlatego nie powinna mieć bezpośredniej styczności ze skórą dziecka. Drugim problemem z użytkowaniem tkaniny MINKY przez małe dzieci są trudności z usuwaniem zabrudzeń. Maksymalna temperatura prania ograniczona do 30°C nie gwarantuje pozbycia się wielu groźnych bakterii. Niska temperatura prania, w połączeniu z brakiem prasowania, może prowadzić do namnażania się w tkaninie MINKY roztoczy i bakterii, które znajdują pożywkę w zanieczyszczeniach organicznych. O wiele lepsze są pod tym względem tkaniny bawełniane, które można prać w wysokich temperaturach i prasować bardzo gorącym żelazkiem, co jest bardzo skutecznym sposobem sterylizacji.

Jeżeli pościel dla niemowlaka będzie połączeniem MINKY z tkaninami bawełnianymi, to doskonale spełni swoją funkcję. Jej wykorzystanie do produkcji ubrań i akcesoriów dla niemowlaków wynika też z tego, że daje bardzo skuteczną ochronę przed urazami mechanicznymi. Grubość materiału i nieprzeciętna miękkość sprawiają, że chroni on dobrze głowę i całe ciało maluchów przed urazami w trakcie nauki chodzenia, zabawy i innych sytuacji, w których dochodzi do upadków.