27 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Czy stal nierdzewna rzeczywiście nie rdzewieje?

Stal nierdzewna to materiał, który może być wykorzystywany na wiele sposobów. Są z niej wykonywane nie tylko balustrady wewnętrzne i zewnętrzne, ale też akcesoria do wyposażenia pomieszczeń np. baterie prysznicowe czy umywalkowe. Jak sama nazwa wskazuje – surowiec ten powinien być odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i nie rdzewieć. Czy rzeczywiście stal nierdzewna nie koroduje?

Stal nierdzewna a rdza

Zgodnie z nazwą, stal nierdzewna jest odporna na rdzę. Wynika to z faktu, że w stopie materiału znajdują się także chrom i nikiel – substancje chroniące surowiec przed pojawieniem się korozji. Wspomniane metale są wykorzystywane do stworzenia na powierzchni nierdzewki cienkiej warstwy tlenku chromu – to ona zabezpiecza konstrukcję przed niszczeniem pod wpływem niekorzystnych czynników.

– Warto zwrócić uwagę, że utrzymanie wspomnianych efektów jest możliwe tylko i wyłącznie przy zachowaniu odpowiedni procedur podczas procesu produkcji – wyjaśnia ekspert z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Rostal”. Dodaje, że najczęstszym powodem doprowadzającym do wystąpienia rdzy jest zanieczyszczenie powierzchni stali nierdzewnej. Chcąc uniknąć problemu, warto stosować inne narzędzia do cięcia i jeszcze inne do szlifowania. Na rynku są dostępne urządzenia wykorzystywane tylko i wyłącznie do obróbki nierdzewki. Wówczas ryzyko przedostania się np. fragmentów żelaza na powierzchnię, jest dużo niższe. Materiał nie powinien być również magazynowany i transportowany w towarzystwie innych metali np. stali czarnej. Co więcej, jego właściwości sprawiają, że nie może być poddawany działaniom silnych substancji chemicznych.

Czy można zabezpieczyć stal nierdzewną przed korozją?

Każde tworzywo czy powierzchnia, w celu utrzymania pierwotnych właściwości, wymaga przeprowadzania regularnych czynności pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. To samo dotyczy stali nierdzewnejW zależności od sposobu jej wykorzystania może one ulegać mniejszym bądź większym zanieczyszczeniom. Warto regularnie usuwać z niej wszelkiego rodzaju nieczystości i zabrudzenia. Do tego celu należy stosować tylko specjalistyczne środki, wyprodukowane na bazie alkoholu. Czyszczenie mechaniczne przy użyciu np. szczotek drucianych może tylko doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, ale przede wszystkim szybszego pojawienia się rdzy.

Pojawienie się plam czy innego rodzaju brudów nie jest równoznaczne z rozpoczęciem procesu rdzewienia. Ważne jest natomiast szybkie reagowanie, gdyż ich zbyt długa obecność na powierzchni może przyczynić się do wystąpienia korozji.