izolacja pianką
18 stycznia 2022

Kategoria:
Inne

Czy pianka izolacyjna jest lepsza od wełny?

Wełna mineralna i pianka izolacyjna to materiały, które nieustannie są ze sobą porównywane. Jedni są zwolennikami stosowania wełny, inni zdecydowanie obstają za używaniem piany. Żeby rozsądzić, co rzeczywiście jest lepszym rozwiązaniem najlepiej poznać wady i zalety obu tych materiałów izolacyjnych. Dzięki temu sam będziesz mógł ustalić, czy pianka izolacyjna jest lepsza od wełny, czy nie.

Zalety i wady pianki izolacyjnej

Pianka poliuretanowa, czyli pianka PUR to zdecydowanie nowsze rozwiązanie izolacyjne. Nakłada się ją za pomocą natrysku. Jakie są jej zalety?

  • Zapewnia doskonałe pokrycie – dzięki temu eliminuje problem powstawania mostków termicznych albo nieszczelności, przez które uciekałoby ciepłe powietrze.
  • Ma wysokie parametry przewodnictwa cieplnego i słabo chłonie wilgoć – oznacza to w praktyce, że zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną.
  • Pianka izolacyjna otwarto-komórkowa stosowana głównie na poddaszach i dachach jest paraprzepuszczalna, więc nie powoduje zawilgocenia elementów konstrukcyjnych, a co za tym idzie rozwoju grzybów i pleśni.
  • W przeciwieństwie do wełny nie jest przysmakiem gryzonie i szkodników, które w związku z tym nie stanowią dla niej zagrożenia.
  • Jest lekka, więc nie obciąża konstrukcji tak, jak wełna.

Do wad pianki PUR zalicza się przede wszystkim dość wysoką cenę jej aplikacji. Jest ona sporo wyższa niż cena ułożenia zwykłej wełny. Co więcej, natryski piany izolacyjnej powinny być wykonywane przez odpowiednio przeszkolone w tym celu osoby, które potrafią to zrobić dokładnie i bezpiecznie. Zadanie to warto zlecić pracownikom firmy Dach-Pro z Białegostoku.

Z drugiej jednak strony, jest to rozwiązanie bardzo efektywne i znacznie mniej podatne na działanie szkodników albo pleśni niż wełna, a przez to jest zdecydowanie trwalsze.

Zalety i wady wełny

Wełna mineralna dobrej jakości także ma swoje zalety, można do nich zaliczyć:

  • stosunkowo niską cenę,
  • lepsze niż w przypadku pianki wyciszenie,
  • wysoką niepalność,
  • niski współczynnik lambda, który przekłada się na niską przepuszczalność ciepła.

Wełna przegrywa jednak w starciu z pianką pod kilkoma względami. Po pierwsze nie da się nią pokryć poddasza czy dachu równie szczelnie, jak pianką. Po drugie jest podatna na wilgocenie, a co za tym idzie, na rozwój grzybów i pleśni. Po trzecie gryzonie bardzo chętnie się nią pożywiają, przez co często zdarza się, że trzeba uzupełniać braki. Po czwarte jest zdecydowanie cięższa niż pianka, więc bardziej obciąża konstrukcję. Które rozwiązanie uważasz teraz za lepsze i które wybrałbyś do swojego domu?