24 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Czy obrabiarki używane dorównują nowym modelom?

Duże zakłady przemysłowe i mniejsze przedsiębiorstwa używają obrabiarek do metalu. Narzędzia pracują przeważnie przez wiele godzin, a ich bezawaryjność, precyzja oraz wydajność są najważniejsze. Zakup tokarek i frezarek powinien być więc przemyślany, a maszyna dostosowana do indywidualnych potrzeb zakładu. Wiele osób wybiera sprzęt na rynku wtórnym. Czy warto zdecydować się na używane obrabiarki?

Jakość i cena używanych obrabiarek

Używane frezarki i tokarki są często sprawne, a efekt ich działania może w pewnym stopniu dorównywać nowym modelom. Przed zakupem należy jednak upewnić się, czy maszyna ma wszystkie podzespoły, dokumentację i czy jej dystrybutor przeprowadził kompletny serwis po poprzednim użytkowaniu – podkreśla pracownik firmy Bulmach z Warszawy.

Wysokiej klasy producenci obrabiarek do metalu najczęściej wykorzystują do produkcji najlepszej jakości podzespoły. Używane maszyny mogą więc służyć nowemu nabywcy jeszcze przez wiele lat, a ich cena bywa wyraźnie niższa od tej sprzętu fabrycznie nowego.

Skąd pochodzą używane obrabiarki do metalu?

Dostępne na rynku używane obrabiarki to najczęściej sprzęt w dobrej kondycji. Zakłady inwestujące w nowe narzędzia pracy często decydują się oddać stare maszyny – tak, aby inne firmy mogły jeszcze z nich skorzystać. Jeśli obrabiarki mają awarie lub uszkodzenia – dystrybutor naprawia je przed sprzedażą.

Fachowe firmy oferujące takie rozwiązania doradzają i rzetelnie informują o wszystkich plusach i minusach takiego sprzętu.

Jakie są zatem plusy używanych obrabiarek?

Plusem używanego sprzętu jest niewątpliwie dobra cena, a ta przystępność daje możliwość skorzystania z owoców pracy najlepszych na świecie producentów sprzętu do obróbki. Często przedsiębiorcy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych modeli – wtedy warto zdecydować się używaną obrabiarkę.

Używane produkty muszą spełniać najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa oraz mieć adekwatne parametry. Często w zestawach znajdują się także inne elementy wyposażenia i funkcjonalne dodatki.

Minusy używanych obrabiarek

Minusem używanego sprzętu jest najczęściej brak gwarancji producenta oraz częściowe zużycie podzespołów lub mniej zadbany wygląd maszyny. Wieloletnia gwarancja producenta pozwala zaoszczędzić na kosztach naprawy, a wydajne urządzenie umożliwia lepszą i szybszą pracę.

Kupno używanej wersji sprzętu wiąże się więc z pewnym ryzykiem, a nowe modele to rzecz jasna pewność w wyższej cenie. Wybór jest więc prosty i zależy głównie od naszych nakładów finansowych oraz intensywności, z jaką chcemy użytkować zakupiony sprzęt do obróbki.