17 maja 2020

Kategoria:
Inne

Czy laik odróżni druk cyfrowy od druku offsetowego?

W dzisiejszych czasach każda dziedzina życia staje się coraz bardziej zmodernizowana, ale też skomputeryzowana. Z tego powodu wiele osób podaje w wątpliwość sens istnienia tradycyjnych przedsiębiorstw, takich jak drukarnie. Mimo wszystko rozwijają się one znakomicie, a popyt na produkty drukowane nie maleje. Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów druku – technologię cyfrową oraz offsetową. Sprawdźmy, jak je od siebie odróżnić.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Na pierwszy rzut oka osoby niedoświadczone mogą mieć problem w odróżnieniu obu wspomnianych technologii druku. Z tego powodu warto znać podstawowe założenia tych metod. Druk cyfrowy bazuje na wykorzystaniu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Produkt tworzy się na podstawie danych, które przesyłane są do urządzenia z komputera. Oznacza to, że w przypadku druku cyfrowego nie ma większych ograniczeń produkcyjnych. Jak tłumaczą specjaliści z drukarni Aqrat:

Drukowanie technologią cyfrową przypomina druk laserowy. Warto dodać, że tworzenie projektu nie wymaga przygotowania żadnej matrycy.

Cechą charakterystyczną tej metody są szerokie możliwości personalizacji. Ma to znaczenie na przykład w przypadku kodów kreskowych i innych danych, które na każdym produkcie są odmienne. Druk cyfrowy wykorzystuje się zazwyczaj przy wykonywaniu małych nakładów towaru, takich jak wizytówki, czy ulotki reklamowe. Maszyny są w stanie wydrukować nawet 200 stron A4 w minutę. Zwykle stosowany jest do tworzenia projektów o maksymalnym formacie A3.

Najważniejsze cechy i zastosowania druku offsetowego

Druk offsetowy należy do grupy druków płaskich. Oznacza to, że wszystkie elementy na przygotowanej wcześniej matrycy znajdują się na tym samym poziomie. Wspomniana matryca wykonana jest z aluminium. Zakłada się ją na specjalnym cylindrze, a jej głównym przeznaczeniem jest przekazanie obrazu na bęben pokryty gumą, z którego projekt przenoszony jest na podłoże, czyli na przykład na papier kredowy. Z powodu dużego zaawansowania, ale i dość skomplikowanych procesów, druk offsetowy znajduje zastosowanie w bardzo dużych nakładach. Warto zdecydować się na niego, jeśli ilość kopii koniecznych do wykonania przekracza 1000 sztuk. Umożliwia on wykonanie projektów o wiele większych niż w przypadku technologii cyfrowej, takich jak bannery, czy plakaty reklamowe. Druk offsetowy można poddać uszlachetnianiu, które nadaje mu nowych, lepszych właściwości. Bardzo popularne są więc wszelkiego rodzaju tłoczenia, ale i pokrycie połyskliwym lub matowym lakierem.