urna na prochy
13 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Czy kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką?

Kremacja zwłok jest w ostatnim czasie coraz częściej wybieraną formą pochówku osoby zmarłej. Jednak jak się okazuje, wiele osób wiary katolickiej wciąż ma wątpliwości, czy kremacja jest zgodna z ich poglądami i zasadami wiary. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym wyjaśniamy, czy kremacja włok jest zgodna z zasadami wiary katolickiej i jak należy postępować po podjęciu decyzji o kremacji.

Czy kościół katolicki zezwala na kremację zwłok?

Na przestrzeni lat stosunek Kościoła katolickiego do kremacji zwłok wielokrotnie się zmieniał. U początków chrześcijaństwa osoby zmarłe były chowane w katakumbach lub tradycyjnie grzebane w ziemi. Co więcej, kremacja była wówczas uważana za sprzeczną z wiarą katolicką, a nawet uważano ją za czynność pogańską.

Przełomowym wydarzeniem było wydanie Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym zapisano, że Kościół katolicki zaleca chowanie osób zmarłych pobożnym zwyczajem, jednak nie zabrania kremacji. Co ciekawe, w 2016 roku wydano instrukcję „Ad resurgendum cum Christo”, która głosi, że kremacja zwłok nie jest sprzeczna z wiarą katolicką.

Ważne jest jednak, aby kremacja zwłok odbywała się za zgodą zmarłego, co powoli godnie pożegnać się z osobą zmarłą i oddać jej szacunek. W sytuacji, gdy za życia zmarły nie wyraził woli co do sposobu pochówku, wówczas lepiej jest zdecydować się na tradycyjny pochówek. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać kremację zwłok, jest Dom pogrzebowy Szadkowski.

Jak przebiega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok jest formą pochówku, która polega na spopieleniu ciała zmarłej osoby. Przed rozpoczęciem kremacji ciało zmarłego jest odpowiednio przygotowywane. Na samym początku ciało zostaje owinięte w naturalne materiały bądź w całun. Ważne jest też, aby usunąć z ciała osoby zmarłej metalowe elementy, biżuterię oraz inne przedmioty, które mogłyby nie ulec spopieleniu.

Następnie ciało osoby zmarłej umieszcza się w specjalnej trumnie kremacyjnej wykonanej z drewna. Kolejnym etapem jest umieszczenie trumny z ciałem zmarłego w piecu kremacyjnym, który nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Cały proces kremacji zwłok jest stale monitorowany przez system komputerowy, dzięki czemu kremacja przebiega sprawnie i bez problemów.

Po zakończeniu kremacji prochy zmarłego są umieszczane w szczelnej urnie wybranej przez rodzinę zmarłego. Ważne jest też, aby podczas pogrzebu pochować urnę z prochami w miejscu świętym, takim jak na przykład cmentarz. Dzięki temu proces pochówku będzie zgodny z zasadami wiary katolickiej, a bliskie osoby zmarłego będą mogły oddać szacunek zmarłemu po śmierci.