17 października 2021

Kategoria:
Inne

Czy język angielski jest trudny w nauce?

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z językiem angielskim, czy może udało Ci się już zdobyć pewne umiejętności językowe, ale przyszło Ci to z ogromnym trudem? Niezależnie od tego, na jakim etapie znajomości języka jesteś, zajrzyj do naszego tekstu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy język angielski jest trudny w nauce. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jakie są największe trudności w nauce języka angielskiego?

Język angielski jest obecnie uznawany za mowę międzynarodową. Posługiwanie się nim pozwala na czerpanie licznych korzyści, między innymi w sferze zawodowej, ale nie tylko: osiągniecie odpowiedniego poziomu w znajomości tej wyjątkowej mowy ułatwia poznawanie nowych osób, które są obcego pochodzenia. Niestety wielu osobom nauka języka angielskiego przysparza szeregu trudności, które wydają się niełatwe w pokonaniu. Powodów zaistnienia takiego kłopotu może być kilka, natomiast w dzisiejszym wpisie opowiemy o tych, które pojawiają się najczęściej.

Do najpowszechniejszych trudności w nauce języka angielskiego należy przede wszystkim konieczność opanowania kilkunastu czasów. Polacy są przyzwyczajeni do operowania wyłącznie trzema czasami (czasowniki w czasie zaprzeszłym należą już do archaizmów, choć przez niektórych są nadal stosowane). Nauczenie się zasad korzystania z aż 12 czasów wydaje się graniczyć z cudem. Nauczyciele języka angielskiego, między innymi ze szkoły językowej Bradbury English School, przekonują jednak, że problem ten jest tylko pozorny: istnieją skuteczne sposoby na opanowanie wszystkich 12 czasów.

Poza tym warto wspomnieć o akcencie, który w języku angielskim jest niestety zmienny: czasami może być stały, a w innym przypadku swobodny. Polakowi trudno zrozumieć, jak dobrać odpowiedni akcent do słowa, które chce wypowiedzieć. Na szczęście kłopot ten może zostać pokonany w bardzo prosty sposób. Kluczem do sukcesu jest praktyka. Dotyczy to też trudności z odróżnianiem podobnych do siebie wyrazów czy konieczność nauczenia się pewnych rzeczy na pamięć.

Co zrobić, żeby nauka języka angielskiego była maksymalnie owocna?

Język angielski wcale nie musi być trudny w nauce – nie będzie taki, jeśli skorzysta się z pomocy odpowiedniego nauczyciela, który wskaże, jak się uczyć, by osiągać oczekiwane rezultaty. Dlatego, jeśli poszukujesz szkoły językowej, zwracaj uwagę na to, jak poszczególne placówki są oceniane przez swoich uczniów. Miej też na uwadze doświadczenie nauczycieli uczących w danej szkole, a także stosowane przez nich metody kształcenia.