instalacja-gazowa
4 października 2016

Kategoria:
Inne

Czy instalacja gazowa to dobre rozwiązanie?

Pierwsze instalacje LPG w samochodach z silnikami benzynowymi zaczęły w Polsce pojawiać w latach 90-tych. Wizja dużych oszczędnościach na paliwie sprawiła, że z biegiem lat coraz więcej kierowców decydowało na montaż instalacji w już posiadanych samochodach. W końcu popularność gazu osiągnęła tak wysoki pułap, że niektórzy producenci samochodów zaczęli oferować swoim klientom montaż instalacji LPG w fabrycznie nowych autach. Z drugiej strony wokół instalacji gazowych narosło mnóstwo mitów, które zniechęcają część kierowców do takiego rozwiązania.

Czy gaz się opłaca?

Jednym z głównych powodów, dla których kierowcy interesują się gazem jest jego bardzo niska cena – litr gazu może kosztować ponad 50% mniej, niż benzyna oraz ropa. Zanim jednak będziemy mogli na nim zaoszczędzić, musimy ponieść pewne koszty z tytułu montażu i konserwacji instalacji gazowej. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego, w jaki silnik został wyposażony nasz wóz – im bardziej jest on skomplikowany, tym niestety rośnie cena instalacji. Dla przykładu montaż instalacji do silnika gaźnikowego lub z jednopunktowym wtryskiem paliwa to wydatek około 2 tysięcy złotych. Samochody nowsze, posiadające silniki z wielopunktowym wtryskiem paliwa wymagają bardziej skomplikowanej instalacji, której koszt może wynosić nawet ponad 4 tysiące. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na cenę jest jakość komponentów instalacji oraz profesjonalizm warsztatu, w którym jest ona montowana – na tym nie warto oszczędzać, gdyż źle dobrana lub zamontowana instalacja może prowadzić do uszkodzenia silnika.

Dodatkowym kosztem, który ponosimy decydując się na instalację gazową, jest jej serwisowanie – należy pamiętać o dokonywaniu regularnych przeglądów oraz wymianie pewnych części po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Czy zatem instalacja gazowa jest opłacalnym rozwiązaniem? Odpowiedź brzmi: tak, jednak głównie dla kierowców, którzy regularnie korzystają z samochodu. Okres zwrotu instalacji przy aktywnej jeździe może wynosić zaledwie rok.

Czy instalacja LPG może uszkodzić silnik?

Wielu kierowców obawia się, że montaż instalacji gazowej źle wpłynie na kondycję całego silnika – spowoduje znaczny spadek mocy, zwiększy emisję spalin lub doprowadzi do awarii maszyny. W rzeczywistości spadek mocy silnika napędzanego gazem wynosi ok. 4 procent – dla zwykłego kierowcy jest to różnica prawie nieodczuwalna. Zwiększona emisja spalin oraz większa awaryjność silnika może wystąpić tylko w przypadku niskiej jakości instalacji, złego dopasowania jej do modelu silnika oraz niewłaściwego montażu. Dlatego jeśli już decydujemy się na gaz, powinniśmy wybierać usługi profesjonalnych punktów montażu instalacji LPG, takich jak firma Sabat z Lublina, świadcząca szeroki zakres usług motoryzacyjnych.