24 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Czy elektrokardiografy posiadają funkcje pulsoksymetru?

Aparat EKG jest diagnostycznym urządzeniem do wykonywania badań elektrokardiograficznych pacjenta w celu rozpoznawania chorób serca. Aparat zwany też elektrokardiografem w istocie jest bardzo czułym galwanometrem. Pozwala na precyzyjne monitorowanie i zobrazowanie pracy serca. Badanie EKG diagnozuje wady oraz choroby mięśnia sercowego takie jak niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał lub zaburzenia rytmu. Ocena pracy mięśnia sercowego dokonywana jest przy wykorzystaniu nowoczesnych elektrod. Jakie inne funkcje posiada to urządzenie medyczne?

Badanie pracy serca

Aparat EKG jest wykorzystywany do badań serca w stanie spoczynku. Umożliwia wczesne wykrycie zaburzeń rytmu serca i innych schorzeń. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i dla osób w podeszłym wieku.

Elektrody przedsercowe i kończynowe w elektrokardiografie wychwytują różnicę napięcia elektrycznego skurczów serca, a wyniki badania rysowane są w formie wykresu i amplitudy. Wydruk otrzymany z aparatu EKG umożliwia wykrycie i rozpoznanie zaburzeń rytmu i zmian patologicznych, a także uszkodzenia mięśnia sercowego. Badanie elektrokardiograficzne pozwala ocenić przede wszystkim częstość i rytm pracy serca.

Decydując się na zakup elektrokardiografu warto postawić na aparat powstały w oparciu o zaawansowane technologie stosowane przez lekarzy na całym świecie. Dobra jakość elektrokardiografu gwarantuje poprawność pomiarów, przy jednoczesnej wygodzie obsługi. Oprócz sprzedaży aparatów EKG producenci oferują obecnie różne akcesoria i wyposażenie urządzeń.

Funkcje pulsoksymetru w aparacie EKG

Pulsoksymetr to urządzenie mierzące poziom natlenienia krwi, które jest standardem w opiece nad pacjentem w szpitalach czy karetkach. Ze względu na prosty mechanizm działania oraz szybki odczyt ten sprzęt medyczny jest coraz częściej wykorzystywany również w warunkach domowych.

Jak wskazuje pracownik  Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „byt – med”  zajmujący się obsługą techniczną aparatury medycznej:

Niektóre elektrokardiografy oferowane obecnie na rynku są wyposażone w dodatkowe moduły np. moduł spirometrii czy moduł pulsoksymetryczny. Są to nowoczesne urządzenia EKG  wyróżniające się niepowtarzalnością na rynku polskim oraz zagranicznym. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań są to wielofunkcyjne aparaty, które pozwalają wykonać badanie EKG, podstawowe badanie spirometryczne, a także pomiar saturacji (wysycenia) krwi tlenem i pulsu obrazowane  w formie krzywej pletyzmograficznej.

Wynik pomiaru z modułu pulsoksymetru może ostrzec przed niedotlenieniem, czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej. Brak dostatecznej ilości tlenu w organizmie może spowodować nieodwracalne zmiany w pracy wielu narządów, a nawet doprowadzić do śmierci.