12 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Czy asertywności można się nauczyć?

Umiejętność obrony własnego zdania to w dzisiejszych czasach niemal niezbędne narzędzie do osiągnięcia sukcesu na polu zawodowym i osobistym. Niektórym ludziom wyrażanie swoich opinii i mówienie wprost o tym, że nie zgadzają się z przekonaniami innych, przychodzi nieco trudniej. Dlatego też w takim przypadku warto popracować nad asertywnością. Jest to cecha charakteru, którą można wypracować.

Dlaczego warto być asertywnym?

Wielu osobom bycie asertywnym kojarzy się z umiejętnością odmawiania i mówienia „nie”. Jest to jednak spore uproszczenie.

Na asertywność składa się sztuka wyrażania swojego zdania oraz myśli, a także otwartość podczas mówienia o uczuciach. Jednocześnie asertywny człowiek szanuje poglądy innych i nie narzuca im własnych. Wypracowanie u siebie takiej cechy sprawia, że zdecydowanie łatwiej przyjmować krytykę, dyskutować, negocjować, prosić o pomoc, a nawet wysłuchiwać pochwał na swój temat.

Osoba asertywna to osoba komunikatywna i otwarta, a mimo tego potrafiąca wyraźnie zaznaczyć swoją odrębność. W związku z tym musi wyróżniać ją zarazem samoświadomość, stanowczość, jak i empatyczność oraz elastyczność. Ten zbiór cech pozwala na obronę własnego zdania i poszanowanie stanowiska swoich współrozmówców.

Asertywność nie jest cechą wrodzoną – umiejętność tę trzeba wypracować. Niektórym przychodzi to łatwo i nie mają oni problemu z wyznaczaniem własnych granic oraz bezstresowym wyrażaniem swoich poglądów. Jednak są osoby, które potrzebują wsparcia, aby stać się asertywnymi. Nieoceniona okazuje się wtedy pomoc dobrego psychologa – wyjaśnia specjalista z Gabinetu Psychologicznego Ireny Malanowskiej.

W jaki sposób można nauczyć się bycia asertywnym?

Nauka asertywności to wbrew pozorom dosyć złożony proces. Są tacy, którzy ćwiczą ją na własną rękę, ale spora grupa osób wybiera pomoc specjalisty.

W Internecie można znaleźć całe mnóstwo wskazówek dotyczących tego, co zrobić, aby stać się asertywnym. Porady te to często propozycje ćwiczeń, które należy wykonywać podczas sytuacji w codziennym życiu. Jednak korzystając z takich internetowych treningów, trzeba być świadomym tego, że ich skuteczność jest przeciętna. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje indywidualnie dopasowanego planu ćwiczenia tej umiejętności.

W związku z tym chcąc nauczyć się asertywności, warto skorzystać z pomocy psychologa. Podczas terapii pacjent uczy się, co zrobić, aby uchronić się przed manipulacją. Po sesjach z psychologiem nie ma on także problemu z wyrażaniem swojej opinii czy sprzeciwu wobec zachowań, z którymi się nie zgadza.