3 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Części zamienne do kombajnów leśnych – w które z nich warto się zaopatrzyć?

Kombajn leśny, inaczej nazywany także Harwesterem, to maszyna leśna wykorzystywana przy zrębie. Tego typu maszyna zrębowa to samobieżny sprzęt przeznaczony do pozyskiwania drewna – najczęściej wykorzystuje się ją do drzew drobnogałęzistych, z pniem w kształcie strzały. W jakie części zamienne warto się zaopatrzyć, aby kombajn zrębowy działał wydajnie, skutecznie i służył bezawaryjnie przez wiele lat.

Jakie części zamienne przydadzą się do Harwestera? Głowica do zadań specjalnych!

Wybór części zamiennych do kombajnu leśnego może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto skupić się przede wszystkim na tym, by były wykonane z dobrej jakości materiałów oraz z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Dodatkowo, jeśli przewidywane warunki pracy mają być bardzo trudne, niezwykle przydatna staje się głowica do Harwestera. Ten sprzęt radzi sobie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, a do tego jest łatwy w obsłudze. Tego typu części zamienne do kombajnów leśnych sprawdzą się zarówno do cięć wielkoobszarowych i dużych drzew, jak również niewielkich wyrębów i trzebieży. Kombajn leśny wyposażony w głowicę skutecznie przeciąga drzewo przez noże okrzesujące, a także bezpośrednio po okrzesaniu tnie je na mniejsze kawałki. Jest to to możliwe, gdyż głowica posiada ramę z rotatorem (zawieszony na żurawiu) i nożami okrzesującymi, a także w dolnej części – zespół tnący z piłą łańcuchową. Zaletą głowicy do Harwestera jest także to, że ramę łączy ruchomy uchwyt, co pozwala szybko obalić ścięte drzewo.

W jakie jeszcze części zamienne do kombajnu warto się zaopatrzyć?

Z pewnością przyda się prowadnica, najlepiej marki KOX, Stihl lub Oregon, która ułatwi prace w leśnictwie. Warto zwrócić uwagę, by wybrana część była trwała i wykonana z wytrzymałych materiałów – podkreśla specjalista z firmy Trol Akcesoria Leśne ze Złotowa.

Jeśli będzie to 3-częściowa, laminowana prowadnica wykonana ze specjalnego stopu stali i mająca wymienne kółko prowadzące na 4 nitach, to będzie można wykorzystać ją w nowoczesnych modelach pilarek wysokoobrotowych. Ponadto, Harwestera warto wyposażyć w odporny na intensywną eksploatację łańcuch. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, czy część zamienna posiada połączenia typu Lubrilink, rozwiązanie Vibe-Ben oraz korzysta z nowoczesnej technologii Lubriwell, co korzystnie wpłynie na wydajność, komfort użytkowania oraz zwiększa skuteczność maszyny. Warto wyposażyć kombajn leśny w powyższe części zamienne, jeśli chce się mieć gwarancję, że sprzęt będzie służył długo i bezawaryjnie.