czesci-do-ciagnikow
5 września 2018

Kategoria:
Inne

Części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych – w co warto się zaopatrzyć?

Operatorzy maszyn rolniczych i kierowcy ciągników spędzają w nich niekiedy długie godziny. Szczególnie w trakcie trwania kluczowych dla rolników okresów w roku, jakimi są np. żniwa. Z pewnością dbają o efektywność swojej pracy, ale czy dbają również o swój komfort i zdrowie podczas obsługi maszyn? Co warto zrobić, aby praca z maszynami w polu była bezpieczna i wygodna? Odpowiedz znajdziesz w naszym artykule.

Bezpieczeństwo i komfort pracy

Obecnie mamy czasy, w których maszyny wyręczają ludzi w wielu czynnościach i pracach. Jednakże, na swoje szczęście, jak się zdaje, wciąż jesteśmy niezastąpieni. Kierowcy ciągników i operatorzy maszyn w trakcie prac, trwających na polu, spędzają w nich długie godziny. I o ile dbają o stan maszyn i jakość produktów ziemi, o tyle często niestety pomijają własny komfort i bezpieczeństwo.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Mader Serwis z Wrocławia:

Głośno jest o tym, że należy zachować higienę pracy przy biurku, gdzie niektóre osoby spędzają dziennie więcej niż osiem godzin. Mniej zaś słyszymy ostrzeżeń na temat bezpieczeństwa i higieny pracy rolników, którzy spędzają w pozycji siedzącej nierzadko więcej niż 10 godzin dziennie. Dodatkowo w maszynach rolniczych, w trakcie pracy, wytwarzane są typowe dla nich wibracje, które mogą niekorzystnie wpływać na kręgosłup oraz ogólny stan zdrowia kierowcy.

Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o właściwą postawę ciała w trakcie pracy. A zapewnić ją może odpowiednie siedzenie w ciągniku lub innej maszynie rolniczej.

Siedzenia w ciągnikach i maszynach rolniczych

Biorąc pod uwagę to, co pisaliśmy wyżej, zdecydowanie warto jest zainwestować w odpowiednie siedzenie. Odpowiednie, czyli jakie? Z dostępnych na rynku siedzeń do ciągników i maszyn rolniczych są dwa rodzaje siedzeń, mianowicie siedzenie mechaniczne oraz siedzenie pneumatyczne.

Siedzenia mechaniczne są projektowane tak, aby wibracje wytwarzane przez maszynę rolniczą w trakcie pracy, były skutecznie przez nie absorbowane. Wówczas chronią kręgosłup operatora przed niekorzystnym wpływem drgań oraz zmniejszają jego obciążenie. Zapewniają także komfort siedzenia w trakcie pracy, dzięki czemu nawet po kilku godzinach mięśnie są bardziej zrelaksowane. Mniejsze napięcie mięśniowe zaś gwarantuje zminimalizowanie ryzyka kontuzji takich jak nadwyrężenie czy naciągnięcia mięśnia do minimum. A naciągniecie mięśnia po czasie niestety może się przerodzić w znacznie poważniejsze uszkodzenie ciała, jakim jest naderwanie mięśnia.

Siedzenia pneumatyczne to fotele, które zapewniają jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo dla zdrowia operatora, gdyż lepiej od nich tłumią drgania. Ponadto fotele pneumatyczne posiadają zazwyczaj więcej funkcji dodatkowych. Przykładowo w standardzie znajdziemy funkcję amortyzacji wzdłużnej siedziska, która zapobiega uderzeniom w plecy kierowcy poprzez tłumienie drgań w kierunku jazdy. Warto tu także wspomnieć o funkcji regulacji wagi i wysokości, obsługiwanej zazwyczaj przy pomocy jednego przycisku czy regulacji przód-tył, która pozwala dostosować fotel do wzrostu operatora. W modelach o podwyższonym standardzie niezwykle przydatną funkcją jest obracanie się całego siedzenia w lewo lub w prawo, co w trakcie pracy w ciągniku z zaczepionymi z tyłu maszynami, daje ogromny komfort i umożliwia kontrolę nad urządzeniami, a co za tym idzie bezpieczną pracę.