19 września 2021

Kategoria:
Inne

Części do układów pneumatycznych. Propozycje zakupowe

Energia zmagazynowana w sprężonym powietrzu jest używana w licznych zastosowaniach przemysłowych. Od dawna stosuje się ją także w pojazdach. W samochodach ciężarowych montuje się wiele układów pneumatycznych. Pomagają one we właściwym funkcjonowaniu hamulców, dbają o prawidłowe działanie zawieszenia, a także układu poziomowania kabiny. Choć są one mało awaryjne, do utrzymania ich dobrego stanu technicznego niezbędne są okresowe przeglądy i naprawy.

Jak działają układy pneumatyczne?

Systemy pneumatyczne są używane w pojazdach ze względu na swoje zalety. Zalicza się do nich przede wszystkim możliwość magazynowania dużej ilości energii, a także szybkość działania, pozwalająca na błyskawiczne przeniesienie potrzebnej siły. Liczy się mniejsza niż w przypadku hydrauliki masa oraz wysoka odporność na niską temperaturę. Elementami niezbędnymi do działania systemów powietrznych jest kompresor, zbiornik powietrza, sieć przewodów i zaworów sterujących działaniem całości oraz odbiorniki – w samochodach są to głównie cylinderki, większe siłowniki oraz wszelkiego rodzaju miechy. Części do układów pneumatycznych to także różnego typu uszczelnienia oraz osuszacze, odolejacze i filtry powietrza. Urządzenia pneumatyczne mogą funkcjonować dzięki pracy sprężarki zwiększającej ciśnienie powietrza i przesyłającej je do zbiornika.

Jakie elementy układów pneumatycznych najczęściej ulegają awariom?

Pneumatyka jest używana w wielu podzespołach. Wykorzystuje się ją w układach hamulcowych, ale także w zawieszeniu, co pozwala nie tylko na utrzymywanie odpowiedniej przyczepności, ale także ułatwia załadunek, czy zmniejszenie oporów przez podnoszenie osi w nieobciążonym aucie. Układ pneumatyczny to także amortyzacja kabiny kierowcy oraz sterowanie osprzętem. Układ pneumatyczny nierzadko wspomaga też pracę sprzęgła. Działanie układu pneumatycznego wymaga systematycznych przeglądów okresowych oraz wymiany elementów eksploatacyjnych – osuszaczy powietrza i filtrów. Do najczęściej zużywających się części należą miechy zawieszenia oraz siłowniki membranowe. Wymienia się także zawory, czujniki ciśnienia i regulatory siły hamowania. Awarie czasem dotykają uszczelnień oraz przewodów i złączy. Części potrzebne do utrzymania pneumatyki we właściwym stanie można znaleźć w firmie Rozruch. Oferuje ona szeroki wybór części zamiennych do samochodów ciężarowych, autobusów i maszyn roboczych.