16 maja 2017

Kategoria:
Inne

Z czego zrobiona jest taśma pakowa i na co uważać podczas jej wyboru?

Kiedy kupujemy taśmy pakowe, interesuje nas przede wszystkim solidność wykonania i trwałość. Nie zastanawiamy się nad tym dokładniej, kiedy taśma potrzebna jest nam od czasu do czasu, na przykład do sklejenia świątecznej paczki, którą zamierzamy wysłać pocztą w świat. Jeśli jednak taśma pakowa potrzebna jest w naszej firmie na co dzień, do zabezpieczania przesyłek, które muszą dotrzeć do klienta w idealnym stanie, warto wiedzieć o taśmach pakowych więcej. Co dokładnie?

Podstawy technologii

Podstawy technologii klejenia mogą się wydawać banalne: chodzi nam o właściwy dobór substancji klejących do powierzchni, które będą łączone. Inny klej jest odpowiedni do łączenia ze sobą papieru, inny do łączenia elementów wykonanych z folii. Istotne są siły adhezyjne i kohezyjne. Siły, które działają adhezyjnie, to łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw. Pojawiają się wtedy, gdy drobinki kleju wnikają w pory na powierzchni materiału. Kohezja to zjawisko fizyczne, które określane jest jako stawianie oporu przez materiał. To kohezja odpowiada za to, że taśma trzyma się na miejscu i za to, jak powierzchnia materiału będzie wyglądała po odklejeniu taśmy. Ma to szczególne znaczenie, kiedy zależy nam, by po odklejeniu taśma nie pozostawiała żadnych śladów. Adhezja i kohezja zależy przede wszystkim od rodzaju kleju, który naniesiony jest na nośnik. Nośnik plus klej to właśnie kompletna taśma pakowa.

Solvent, Hot-melt i Akryl

Klej używany w taśmach pakowych typu Solvent składa się przede wszystkim z naturalnego kauczuku. Charakteryzuje się tym, że zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur. Kleje tego typu określa się jako stabilne chemicznie, dlatego mają długi okres przydatności. Klejone połączenia są również trwałe. Taśmy tego typu nazywa się często po prostu taśmą magazynową, stosowana jest chętnie do oklejania ciężkich paczek i kartonów – mówi nam przedstawiciel producenta Masterpak z Gdyni. Taśmy typu Hot-melt łączą powierzchnie za pomocą kauczuku syntetycznego. Klej bardzo szybko łączy się z powierzchnią. Sprawdzi się do oklejania opakowań kartonowych i foliowych. Klej wykorzystywany do produkcji taśm typu Akryl, jak sama nazwa wskazuje, składa się z emulsji akrylowej, która łączy się z tzw. środkiem sieciującym. Kleje tego typu charakteryzują się odpornością na starzenie oraz promieniowanie UV. Taśmy typu Akryl sprawdzają się w przemyśle metalowym, budowlanym, do oklejania palet.