31 maja 2017

Kategoria:
Inne

Do czego wykorzystywane są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które są autonomicznymi zespołami do wytwarzania energii elektrycznej. Składają się z prądnicy, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych umieszczonych we wspólnej konstrukcji. Wyjaśniamy, do czego wykorzystywane są agregaty prądotwórcze.

Agregaty prądotwórcze stosuje się w dwóch głównych dziedzinach:

  • do wytwarzania energii elektrycznej na obszarze, gdzie nie ma innych źródeł energii (na budowie, imprezach plenerowych albo w miejscach niepodłączonych do sieci elektrycznej).
  • jako pomocnicze źródło energii, włączane w momencie, gdy sieć rozdzielcza zostaje przerwana lub przy przeciążeniach sieci (szpitale, hotele, obiekty użyteczności publicznej, obiekty wojskowe itp.).

Zastosowanie agregatów ruchomych

Ruchome agregaty prądotwórcze mogą zostać przewiezione w dowolne miejsce, zapewniając dostęp do energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, w których nie ma dostępu do innych źródeł energii elektrycznej. To dzięki nim możemy zorganizować duże imprezy plenerowe nawet w całkowitej głuszy, i przeprowadzić prace budowlane w miejscach odległych od sieci elektrycznych. Szczególnie przydatne są w budownictwie drogowym, ponieważ w miejscu budowy nowych tras często nie ma dostępu do sieci elektrycznej.

Szczególnym rodzajem agregatów ruchomych są agregaty przenośne, to lekkie urządzenia z kołami transportowymi i ergonomicznym uchwytem. Wśród urządzeń tego typu, bardzo dobrze sprawują się modele wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia. Generują one prąd wysokiej jakości, który zapewnia bezpieczeństwo zasilanych odbiorników i sprzętu elektrycznego. Można je bez obaw stosować zarówno w domu, ogrodzie, jak i domku letniskowym czy kempingu.

Prąd bez ograniczeń

Zastosowanie agregatów jest bardzo szerokie, ponieważ sięga różnych branży, od budownictwa, aż po rozrywkę. Agregaty nie tylko zapewniają prąd w miejscach odciętych od sieci elektrycznej, ale także umożliwiają awaryjne zasilanie dla urządzeń, których nagłe wyłączenie się mogłoby spowodować poważne straty materialne albo nawet narazić ludzkie życie.

– Dawniej agregaty elektryczne były uznawane za sprzęt specjalistyczny. Jednak dziś, są to urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym domu. Pozwalają bowiem w tani i prosty sposób uniezależnić się od braków w dostawie prądu. Co więcej, istnieją bardzo ciche modele, które można stosować w budynkach mieszkalnych – dodaje pracownik firmy PLANBET z branży budowlanej.