22 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Czego nie wiecie o technice solarnej?

Ekologia to nie tylko moda, ale i konieczność. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii pozwala oszczędzić nieodnawialne surowce, np. węgiel i ropę. Przykładem takich rozwiązań jest technika solarna, coraz częściej wykorzystywana zarówno na potrzeby użyteczności publicznej, jak i w prywatnych inwestycjach. To nowoczesny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania energii.

Energia ze Słońca

Słońce to największe źródło ciepła i światła. Ludzie od wieków zdawali sobie sprawę ze znaczenia promieniowania słonecznego, ale dopiero rozwój nowoczesnych technologii pozwolił na jego pozyskiwanie i przetwarzanie. Wciąż uczymy się korzystać z tego odnawialnego źródła energii, a liczba elektrowni słonecznych na świecie sukcesywnie rośnie, chociaż jest to jeszcze niewielki odsetek. Na przeszkodzie stają trudności związane z niedostatecznym nasłonecznieniem w zależności od pory dnia i roku, pogody oraz lokalizacji. Na szczęście rozwój techniki solarnej pozwala na coraz szersze zastosowanie instalacji wykorzystujących energię słoneczną do produkcji energii cieplnej lub elektrycznej. Jakie systemy solarne są dzisiaj najpopularniejsze?

Kolektory słoneczne

Kolektory instalowane zwykle na dachach budynków absorbują i przetwarzają promieniowanie słoneczne na termiczne, produkując energię cieplną. Powstałe w ten sposób ciepło jest przenoszone przez czynnik roboczy – ciecz lub gaz, w zależności od rodzaju kolektora: płaskiego lub próżniowego. W jaki sposób wykorzystuje się pozyskaną energię?

  • Do ogrzewania wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych można w tym zakresie uzyskać oszczędności rzędu 60-70%. Dobrze dobrany i odpowiednio zainstalowany system solarny w sprzyjających warunkach może w całości pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie wody użytkowej w ciągu lata.
  • Do wsparcia ogrzewania centralnego. Wykorzystując kolektory słoneczne do ogrzewania pomieszczeń, wspomagając w ten sposób inne technologie, zmniejszymy koszty ogrzewania nawet o 30%.
  • Do ogrzewania wody w basenie. Z basenu korzystamy latem, kiedy ilość promieniowania słonecznego jest wystarczająca, by ogrzać wodę w zbiorniku przy pomocy kolektorów słonecznych.

Pamiętajmy, że kolektory to duże wsparcie dla domowego budżetu, ale wciąż niewystarczające źródło ciepła. Dlatego też decydując się na kolektory, warto zastanowić się nad dodatkowymi źródłami energii cieplnej, np. kotłem czy pompą ciepła.

Fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne instalowane są na dachach tworząc złącza, do których dociera promieniowanie słoneczne. Panele te działają na zasadzie ogniw produkujących energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd można wykorzystywać dowolnie, zasilając np. oświetlenie oraz wszelkie domowe instalacje elektryczne i elektroniczne. Pamiętajmy, że nie warto korzystać z fotowoltaiki wyłącznie do ogrzewania wody – tutaj zaoszczędzimy o wiele więcej stosując kolektory słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne są za to wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w przestrzeni publicznej, np. do zasilania oświetlenia ulicznego, także sygnalizacji świetlnej

Co jeszcze?

Chociaż kolektory i panele instalowane na dachach to najczęściej wykorzystywane systemy solarne, technika ta ma jeszcze inne zastosowania.

Wyjaśnia to specjalista z firmy Bartexpol, zajmującej się techniką grzewczą: Energia słoneczna ma więcej zastosowań, nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. Przykładem mogą być ogrodowe lampy solarne lub napowietrzacze do oczek wodnych i fontanny solarne. Obecnie dużą popularnością cieszą się też gadżety ekologiczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne, takie jak ładowarki solarne do telefonów czy laptopów, lampki kempingowe czy latarki. Jak więc widać, szeroko pojęta technika solarna intensywnie się rozwija i korzystamy z niej w wielu sferach życia.