21 września 2017

Kategoria:
Inne

Do czego służą profile tapicerskie?

Profile tapicerskie to wężyki lub pręciki o różnej grubości wykonane ze specjalnych materiałów, które są wykorzystywane najczęściej do wykończenia różnych rodzajów mebli tapicerowanych. Znaleźć je można niemal w każdym obitym tkaniną lub skórą meblu wypoczynkowym. Ale czy tylko w meblach? Dowiedz się, gdzie jeszcze są stosowane, jakie są ich zalety i do czego służą.

Gdzie znalazły zastosowanie profile tapicerskie

Głównym miejscem ich wykorzystania jest produkcja mebli tapicerowanych – wykorzystuje się je do obszywania mebli. Znajdziemy je m.in. w krzesłach, kanapach oraz w fotelach, a ich produkcją zajmują się firmy zajmujące się komponentami meblarskimi, jak np. przedsiębiorstwo Mebel-Art. Ich zastosowanie wpływa na trwałość oraz estetykę wykończenia całego mebla. Dzięki ich wykorzystaniu miejsca połączenia ze sobą poszczególnych części materiału oraz ich zszycia są niewidoczne, a samo krzesło czy fotel mniej się zużywa w miejscach, gdzie są umieszczone. Meble wykończone za pomocą profili tapicerskich są także bardziej estetycznie wykonane i przyjemniejsze dla oka. W kanapach skórzanych i innych meblach wykonanych ze skóry naturalnej stosuje się profile tapicerskie sztywne, które są trwalsze i mniej podatne na zużywanie się.

Czy tylko przemysł meblarski?

Oprócz przemysłu tapicerskiego, profile te znalazły także zastosowanie do produkcji toreb, plecaków, czy kosmetyczek. Obszywa się nimi ich obrzeża, dzięki czemu tak wykończone produkty stają się bardziej atrakcyjne wizualnie i trwalsze w codziennym użytkowaniu. Dzięki ich obecności w tych przedmiotach materiał jest bardziej chroniony przed wycieraniem się. Ciekawym i dość nietypowym zastosowaniem profili tapicerskich jest także akwarystyka. Wykorzystuje się je bowiem do wytwarzania niektórych akcesoriów akwariowych takich jak np. wężyki napowietrzające przeznaczone do filtrów wewnętrznych i zewnętrznych. Innym zastosowaniem profili tapicerskich jest także wytwarzanie z nich uszczelek i osłonek.

Zalety stosowania profili tapicerskich

Zaletą profili tapicerskich jest także ich duża różnorodność, występują one bowiem w różnych kolorach i różnych grubościach. Dzięki temu mogą być idealnie dobrane do kolorystyki mebla i przedmiotu lub wręcz przeciwnie, mogą być dopasowane na zasadzie kontrastu, by stworzyć ciekawy i oryginalny zarazem efekt wizualny. Jeśli producent chce zmniejszyć ich widoczność na tle mebla, może także wybrać profile tapicerskie przezroczyste. Oprócz różnych wariantów kolorystycznych profile tapicerskie są dostępne także w różnych grubościach, najczęściej mieszczących się w przedziale od 2 do 10 mm średnicy.