Do czego służą folie kalibracyjne?
20 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Do czego służą folie kalibracyjne?

Czym są folie kalibracyjne?

Foliami kalibracyjnymi nazywanym folie metalowe o ustalonej grubości. Stanowią bardzo szeroką gamę produktów, wykonywanych z różnego rodzaju stali – narzędziowej, sprężynowej, nierdzewnej bądź kwasoodpornej. W zależności od rodzaju tworzywa oraz formy folii wyróżniamy między innymi:

  • Folie kalibracyjne sprężynowe
  • Folie kalibracyjne w arkuszach
  • Folie-taśmy

Wybór konkretnego rodzaju produktu powinien być uzależniony od specyfiki zakładu, w którym zostanie wykorzystany. Przykładowo: w laboratoriach wykorzystywane są najczęściej folie wykonane ze stali kwasoodpornej, zaś w zakładach w których istnieje ryzyko wejścia w kontakt ze środowiskiem wilgotnym sprzyjającym powstawaniu korozji – ze stali nierdzewnej.

Do czego służą folie kalibracyjne?

Folie kalibracyjne to przydatne akcesorium do kalibracji urządzeń, takich jak mierniki grubość. Służą one po prostu za wzór – wiedząc, jakiej grubości folię mierzymy przy pomocy takiego miernika, możemy go skalibrować w celu upewnienia się, że przyszłe pomiary dokonywane przy jego użyciu będą jak najbardziej dokładne. Folie kalibracyjne mogą być również wykorzystywane w celu dokonywania pomiarów grubości na znanych podłożach – dzięki temu możliwe jest ustawienie maszyn produkcyjnych w ten sposób, by wytwarzane przez nie produkty zachowywały te same, ściśle określone parametry geometryczne.

Gdzie stosowane są folie kalibracyjne

Folia kalibracyjne to bardzo przydatne produkty, które znajdują zastosowanie we wszelkie rodzaju dziedzinach przemysłu, produkcji oraz w branżach wykonawczych. Wykorzystywane są między innymi do kalibrowania urządzeń obecnych na placach budowy, precyzyjnej aparatury laboratoryjnej czy na liniach produkcyjnych. Mogą być również używane do pracy w terenie i do tworzenia wzorców grubości.

Krótko mówiąc, folie kalibracyjne są wręcz niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczna jest maksymalna precyzja w pomiarach grubości – mówi przedstawiciel firmy Hax-Inox, specjalizującej się w ich produkcji – W niektórych gałęziach przemysłu wykorzystywane są one jako podkładki regulacyjne, można przy ich pomocy zmieniać parametry maszyn produkcyjnych tak, aby wytwarzane na nich elementy były w maksymalnym stopniu zbieżne z projektem.