21 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Do czego służą i czym się charakteryzują nadstawki paletowe

Nadstawki paletowe wykorzystuje się, by poszerzyć funkcjonalność stosowanych w różnych dziedzinach palet typu euro. Znaleźć można różne warianty tego typu nadstawek, dzięki czemu można je dopasować względem rodzaju ładunku, a tym samym zapewnić mu dodatkową ochronę. Przedstawiamy charakterystykę nadstawek paletowych.

Rozwiązania dla transportu

Transport to dziedzina, która systematycznie się rozwija, przez co poszukuje się nowych rozwiązań i ułatwień. Pojawiają się coraz to nowe opakowania, których zadaniem jest nie tylko sprawny załadunek i rozładunek przewożonego towaru, ale też jego skuteczna ochrona przed uszkodzeniami.

Podczas przewożenia towary mogą być narażone na uszkodzenia będące wynikiem nagłego hamowania, ostrych zakrętów, a w skrajnych przypadkach także kolizji i wypadków drogowych. Do niedawna w logistyce używało się głównie pudeł kartonowych, jednak okazywały się one często niezbyt odpowiednimi opakowaniami, ze względu na ich niską trwałość i wytrzymałość. Z tego powodu rozpoczęto poszukiwania nowych technologii, czego rezultatem było stworzenie specjalnych nadstawek – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Palbox.

Zastosowanie nadstawek

Nadstawki paletowe tworzy się z resztek poprodukcyjnych, a najczęściej konstruowane są z drewna. Są nie tylko stosunkowo niedrogie, ale przede wszystkim wyjątkowo funkcjonalne. Z ich pomocą można załadowywać każdy rodzaj produktów, ochraniając go przed uszkodzeniami zarówno z boków, jak i z góry. Szczególnie dobrze sprawdzają się w transporcie artykułów spożywczych, budowlanych oraz chemicznych. Raz zakupione, mogą służyć przez długi czas, co może przynieść duże oszczędności.

Przy pomocy nadstawek paletowych można każdą zwykłą paletę przemienić w skrzynię magazynującą. Skrzynie te tworzy się modułowo, gdyż nadstawki można regulować i zdejmować, co pozwala na indywidualne dopasowanie ich do konkretnego zastosowania. Co więcej, nadstawki stanowią doskonałe zastępstwo dla pudeł tekturowych, metalowych i blaszanych boksów, dlatego znajdują zastosowanie także w gałęziach przemysłu logistycznego.

Jako, że nadstawki na palety tworzy się przeważnie z drewna (jako zmodyfikowane palety drewniane), są to elementy w pełni ekologiczne. Stosuje się je głównie w paletach drewnianych lub plastikowych, które spełniają normy epal lub euro.

Transport międzynarodowy

Warto wiedzieć, że nadstawki paletowe można wykorzystywać także w transporcie międzynarodowym, jednak muszą one spełniać odpowiednie normy, takie jak posiadanie certyfikatu IPPC (stanowi on potwierdzenie, że zostały one poddane specjalnej obróbce termicznej i suszeniu, dzięki czemu są wolne od sinizn oraz insektów).