1 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Czego należy się wystrzegać przy wyborze kancelarii mającej reprezentować poszkodowanych?

Ubiegając się o naprawę szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, najlepiej zwrócić się do kancelarii specjalizującej się w dochodzeniu odszkodowań od kopalni – znacząco zwiększa to szanse na satysfakcjonujące zakończenie sprawy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kancelarii odszkodowawczej? Jakie praktyki powinny wzbudzić naszą czujność?

Opłaty wstępne 

Kancelarie reprezentujące poszkodowanych w sprawach o naprawę szkód górniczych działają, jak wszystkie firmy, w celach zarobkowych. Jeśli jednak dana kancelaria wymaga od nas opłaty wstępnej lub jakiejkolwiek innej opłaty przed zakończeniem postępowania, w głowie powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Żadna szanująca się kancelaria specjalistyczna, która wie, co robi, nie pobiera opłat za założenie sprawy ani żadnych innych opłat w trakcie toczącego się postępowania ­– wyjaśnia pracownik kancelarii odszkodowawczej Kompensata z Rudy Śląskiej, która specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań za szkody górnicze. – Dobra kancelaria pobiera opłatę dopiero po wygraniu sprawy w sądzie, najczęściej pod postacią prowizji od uzyskanej kwoty odszkodowania. Ryzyko ewentualnych dodatkowych kosztów, nieprzewidzianych przed podjęciem się zlecenia, kancelaria bierze wówczas na siebie.

Brak doświadczenia 

Kopalnie zatrudniają prawników, którzy działając na ich rzecz, starają się zrobić wszystko, aby uniknąć uznania roszczenia za zasadne, gdyż wiąże się to z koniecznością wypłaty odszkodowania lub usunięcia szkód. Wybierając kancelarię odszkodowawczą, która zajmie się naszą sprawą, warto postawić na firmę, która wyróżnia się dużym, poświadczonym doświadczeniem w dochodzeniu odszkodowań za szkody górnicze. Taka kancelaria będzie w stanie skutecznie odbić wszelkie zarzuty prawników kopalni. Aby przekonać się o doświadczeniu kancelarii, najłatwiej zajrzeć na jej stronę internetową, aby sprawdzić, czy zostały na niej opisane wygrane przez nią sprawy oraz uzyskane kwoty odszkodowań. Warto też odwiedzić portale agregujące opinie na temat działalności firm, aby dowiedzieć się, co sądzą o niej poprzedni klienci.

Częste angażowanie klienta w sprawę 

Poszkodowany, powierzając kancelarii sprawę o odszkodowanie za szkody górnicze, powinien liczyć na to, że weźmie ona na siebie wszystkie obowiązki związane ze sprawą. Dobra kancelaria odszkodowawcza stara się jak najmniej angażować klienta w przebieg postępowania, aby nie marnować niepotrzebnie jego czasu – w szczególności że to kancelaria ma coś wykazać, a nie poszkodowany. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności firma stara się rozwiązać je we własnym zakresie, korzystając z usług specjalistów: rzeczoznawców, geologów, ekspertów z zakresu budownictwa czy rolnictwa, w żadnym wypadku nie wymagając od klienta uiszczenia opłaty za ich usługi. Jeśli chodzi o postępowanie sądowe, kancelaria powinna zagwarantować stawiennictwo, nie zostawiając klienta samemu sobie.