24 listopada 2021

Kategoria:
Inne

Cross-docking. Co to takiego?

Cross-docking to usługa, która polega na przeładowaniu lub przepakowaniu ładunku, a także wysłaniu do ostatecznego odbiorcy bezpośrednio z magazynu. Najprościej mówiąc, jest to kompletacyjny przeładunek, podczas którego dostarcza się od dostawcy towar zaraz po przyjęciu do magazynu i przekierowuje go do dalszego procesu wysyłki. Taki proces znacznie skraca wszelkie czynności dotyczące dostawy. Na czym polega idea cross-dockingu?

Cross-docking – na czym polega?

Cross-docking występuje w kilku różnych rodzajach. Najpopularniejszy to taki, który obejmuje pełne palety z minimalnym udziałem osób obsługujących cały proces. To dostawca przygotowuje ładunki pod kątem zapotrzebowania Klientów. Obsługa magazynowa polega na przyjęciu towaru podczas przeładunku cross-docking i przekazaniu go dalej do dystrybucji. Cross-docking wraz z konsolidacją towarów odbywa się natomiast w strefie przeładunkowej magazynu. Personel magazynu obsługuje dostarczone przesyłki i przygotowują je do dalszej dystrybucji.

Rodzaje cross-dockingu

Wyróżnia się także cross-docking pośredni o większym stopniu złożoności. Konsolidacja zamówień wykonywana jest w strefie przeładunkowej. W procesie tym biorą udział także przesyłki przechowywane w odpowiednio wyznaczonych strefach magazynu. To najpopularniejszy rodzaj cross-dockingu, który gwarantuje firmom elastyczność dotyczącą planowania popytu na dane produkty. Można stworzyć „zapas” w magazynie, który następnie wykorzysta się w chwili, gdy sprzedaż danego towaru gwałtownie wzrośnie. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj cross-dockingu wymaga właściwego kontrolowania całego procesu, aby utrzymać efektywność operacji. Takie usługi oferuje m.in. MARK SPEDITION w Szczecinie, który dysponuje profesjonalnym centrum magazynów- dystrybucyjnym oraz doświadczonym personelem.

Dlaczego warto stosować zasadę cross-dockingu?

Cross-docking to popularna metoda stosowana w logistyce, która zyskała rozgłos dzięki rozwojowi branży e-commerce. Takie działania znacznie poprawiają rozwój i rentowność przedsiębiorstwa oraz łańcucha dostaw. Kompleksowo przeprowadzany cross-docking skraca czas realizacji zamówienia, a produkty znacznie szybciej trafiają do Klienta. Dużą zaletą tego procesu jest również fakt, że może być stosowany na wielu etapach dostaw i wiązać się z surowcami produkcyjnymi oraz końcowymi wysyłanymi do sklepów lub fizycznych Klientów. Warto więc zlecać usługę cross-dockingu profesjonalnym firmom, które pomogą w sprawnym procesie logistycznym łańcucha dostaw.