Praca wózkiem widłowym
29 czerwca 2022

Kategoria:
Inne

Co zrobić w przypadku uszkodzenia wynajętego wózka widłowego?

Trudno sobie wyobrazić działanie magazynów, firm produkcyjnych czy sklepów bez takich pojazdów, jak wózki widłowego. Ułatwiają one przemieszczanie towaru i jego rozładunek. Wiele firm decyduje się na wynajem takie sprzętu, gdyż jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z nowoczesnych urządzeń. Jednak nawet najlepszej jakości pojazdy mogą ulec awarii. Co zrobić, gdy wynajęty wózek widłowy zostanie uszkodzony?

Wynajem wózków widłowych – jakie są zalety?

Zakup wózków widłowych to inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. Wiele przedsiębiorstw nie chce się decydować na taki wydatek, dlatego znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla nich jest wynajem wózków widłowych. Takie usługi oferują wypożyczalnie, takie jak TM Service. W ten sposób firma może zapewnić sobie kilka wózków, bez dużych nakładów finansowych. Wśród zalet wynajmu wózków widłowych można wymienić:

  • możliwość najmu krótkoterminowego pojazdów, w przypadku sezonowości firmy lub gdy w niektórych okresach jej aktywność jest większa niż zwykle,
  • szeroki wybór różnego rodzaju pojazdów, dzięki czemu można dobrać wózek widłowy do wykonywanych prac,
  • najem nowoczesnego sprzętu,
  • możliwość odliczania kosztów za najem pojazdu od podatku dochodowego.

Dzięki takim zaletom wiele firm logistycznych, budowlanych czy sklepów decyduje się na wypożyczenie wózków widłowych.

Awaria wynajmowanego wózka widłowego – co zrobić?

Warto wiedzieć, że każdy sprzęt niezależnie od klasy i stażu może ulec awarii. W przypadku wózków widłowych ich stan techniczny jest badany przynajmniej raz w roku, gdyż wymagają tego przepisy Urzędu Dozoru Technicznego. Bez ważnego certyfikatu UT niemożliwe jest korzystanie z pojazdu i każda kontrola jego stanu powinna być dokumentowana. Natomiast w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia wózka widłowego, należy skontaktować się z wypożyczalnią. Jest to szczególnie istotne, gdyż wszelkie naprawy powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych fachowców. Podczas diagnostyki w serwisie możliwe jest zlokalizowanie usterki oraz zaplanowanie jej naprawy. W zależności od awarii uszkodzeniu mogły ulec:

  • głowica,
  • silnik,
  • hydraulika,
  • układ sterowania.

Dodatkowo w celu uniknięcia usterki w wózkach widłowych, warto pamiętać o jego prawidłowym korzystaniu i konserwacji. Dlatego istotna jest regularna wymiana oleju, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości, należy od razu ją zgłaszać do wypożyczalni. W ten sposób wynajem wózków widłowych będzie bezpieczniejszy, a same pojazdy mniej narażone na uszkodzenie.