20 maja 2018

Kategoria:
Inne

Co zrobić w przypadku awarii windy?

W dzisiejszych czasach windy spotykamy na niemal każdym kroku – w biurowcach, budynkach mieszkalnych, centrach handlowych, na dworcach. Dlatego tym bardziej powinniśmy wiedzieć, jak postępować w przypadku awarii, która sprawi, że zostaniemy uwięzieni w kabinie.

Po pierwsze – nie panikuj

Podstawowym błędem wielu osób, które miały tego pecha, że utknęły w windzie, jest wpadanie w panikę. Dla niektórych osób, szczególnie cierpiących na klaustrofobię taki wypadek to istna tragedia, warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – awarie wind zdarzają się całkiem często, szczególnie w przypadku starszych modeli, dlatego każda firma zajmująca się montażem i konserwacją wind ma obowiązek wdrożenia specjalnych procedur postepowania w przypadku awarii. Po drugie – wbrew powszechnemu przekonaniu ryzyko, że uszkodzona winda zerwie się i spadnie w dół szybu lub że uwięzionym w niej pasażerom zabraknie powietrza jest praktycznie zerowe. Jeśli więc przydarzy się nam taka sytuacja, pamiętajmy, że nic nam nie grozi, a im szybciej się uspokoimy, tym lepiej doczekamy do końca tej pechowej sytuacji.

– Jeśli jesteśmy uwięzieni w towarzystwie dzieci, powinniśmy skupić się na zapewnieniu im komfortu psychicznego do czasu wyjścia z windy – radzi pan Zenon Liber, prowadzący Zakład Elektromechaniki Dźwigowej w Zakopanem.

Powiadom konserwatora dźwigu

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy dźwig osobowy powinien posiadać system powiadamiania firmy odpowiedzialnej za konserwację windy o występujących awariach. Zazwyczaj system ten polega na wciśnięciu i przytrzymaniu odpowiedniego guzika na pulpicie kontrolnym windy do czasu uzyskania połączenia z serwisem. W widocznym miejscu windy powinny znajdować się numer telefonu do serwisu, na wypadek gdyby system powiadamiania o awarii z jakichś przyczyn (np. braku zasilania) również był nieczynny. Nie zaszkodzi również powiadomić zarządcy budynku o zaistniałej sytuacji.

Zostań w kabinie

Po powiadomieniu odpowiednich osób o awarii windy nie pozostaje nam nic innego jak spokojnie czekać na pomoc. Pod żadnym pozorom nie powinniśmy próbować usunąć usterki na własną rękę bądź wydostać się z kabiny, szczególnie jeśli winda zatrzymała się między piętrami. W takiej sytuacji otwarte drzwi kabiny i otwarty szyb windy tworzą tzw. układ gilotyny – przechodzenie przez nie bez asekuracji konserwatora posiadającego odpowiednie uprawnienia może skończyć się dla nas bardzo poważnymi obrażeniami ciała. Powinniśmy również odmówić pomocy przy wyjściu ze strony osób postronnych – jeśli przy szybie znajduje się ktoś, z kim możemy nawiązać kontakt głosowy, powinniśmy prosić przede wszystkim o sprowadzenie pomocy osób uprawnionych.