odpady drewniane skup drewna
28 marca 2021

Kategoria:
Inne

Co zaliczamy do odpadów drewnianych?

Coraz świadomiej podchodzimy do właściwej segregacji odpadów różnego pochodzenia. Na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także na stronach gmin, znajdziemy wskazówki, do jakich pojemników należy je wrzucać. Nie są to jednak informacje pełne. Na przykład niewielkie  odpady drewniane, jak deska do krojenia, generalnie wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane, ale w niektórych gminach nielakierowane drewno można wrzucać do pojemnika na bioodpady. A co z całą resztą, na przykład z odpadami drewnianymi z rozbiórki różnych obiektów?

Odpady drewniane. Dlaczego ich klasyfikacja jest trudna?

Powiedzmy wprost: kiedy szukamy informacji na temat odpadów drewnianych w Internecie, w pierwszej kolejności natrafiamy na objaśnienia kodów odbieranych odpadów. To rodzaje katalogów przygotowywanych przez gminy. Pomijając oznaczenia, widzimy na przykład: opakowania z drewna, drewno, odpady drewna zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, drewno zawierające substancje niebezpieczne, drewno inne niż drewno zawierające substancje niebezpieczne. Tak, to nie pomyłka – takie właśnie pogrupowanie można zobaczyć. Nawiązując do wstępu, drobne odpady o konkretnej charakterystyce wrzucamy do pojemników wskazywanych przez gminę. A co z odpadami, które do pojemników się nie mieszczą?

Duże drewniane odpady i drewno z rozbiórki

Rzadko zdarza nam się wyrzucać duże drewniane elementy – to przede wszystkim meble, drzwi itp. Jeśli mamy wątpliwości, co z nimi zrobić, najlepszym rozwiązaniem jest zapytać w firmie, która zajmuje się zbiórką (wywozem) odpadów w miejscu, w którym mieszkamy. Niestety nie ma jednej złotej rady dla mieszkańców całego kraju, czy nawet powiatu. Potwierdzają to dla nas fachowcy z firmy Silvva z województwa lubelskiego.

W miastach schemat działania zwykle jest podobny: wskazanie dla mieszkańców jest takie, by odpady w rodzaju mebli ustawiać obok boksów z kontenerami we wskazanym miejscu; w mieście ustalany jest z wyprzedzeniem harmonogram zbiórki wystawionych elementów. Trzeba to jednak sprawdzić.

Nieco prościej jest z drewnem z rozbiórki, jak bale, deski podłogowe, krokwie, płatwie, deski obiciowe. Jeśli elementy są w dobrym stanie, nie są zgniłe, bardzo robaczywe, nie są malowane olejem, farbą, ropą itp., można je sprzedać do skupu drewna. Najlepiej zasięgnąć porady w firmie, która zajmuje się rozbiórką domów drewnianych i podobnych obiektów, jednocześnie prowadząc swój własny skup drewna nadającego się do ponownego wykorzystania.