Dodatkowe wyposażenie wagi
20 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Co zaliczamy do dodatkowego wyposażenia wagi? 

„Dodatkowe wyposażenie wagi” to opcje, które zwiększają jej funkcjonalność. Zwykle takie rozwiązania są dołączane jeszcze na etapie produkcji urządzenia, jednak niekiedy możliwe są ich instalację w działających już wagach. Opcje dobiera się zależnie od rodzaju wagi i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Chęć „doposażenia” wagi powinna być wyrażona w chwili, kiedy dokonuje się jej zamówienia. Czasami jednak okazuje się, że takie „dodatki” są potrzebne dopiero wtedy, kiedy użyje się już maszyny lub np. zmieni charakter działalności. Aby właściwy „osprzęt” został zainstalowany, należy zwrócić się do serwisu producenta. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale sprawi, że wszystko będzie działało poprawnie. Nakład finansowy związany z realizacją opisanej usługi zależy od modelu wagi oraz rodzaju oprzyrządowania.

Dodatkowe wyposażenie wagi, czyli jakie? 

Dołączone „innowacje” sprawiają, że niektóre czynności wymagające wykorzystania maszyny są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze do wykonania. Wyposażenie dodatkowe wagi składa się bowiem z takich elementów, jak:

  1. Interfejsy szeregowe 

Interfejs szeregowy pozwala na połączenie wagi z komputerem poprzez port RS232C lub łącze USB (w zależności „osprzętu” komputera). Za pomocą opisanego rozwiązania można np. przesyłać wyniki ważenia do urządzeń „zewnętrznych”.

  1. Wzorcowanie wagi 

Wzorcowanie wagi polega na wyznaczeniu jej dokładności i wystawieniu świadectwa wzorcowania.

  1. Dodatkowe wyświetlacze 

Dodatkowe wyświetlacze pozwalają na odczytywanie wyników, kiedy widoczność „głównego” ekranu jest ograniczona. Firma Axis poleca kilka rozwiązań, w tym także wyświetlacze z ustawianym kątem nachylenia.

  1. Termometry kalibracyjne 

Wspomniane urządzenia mogą okazać się przydatne przy obsłudze wagosuszarek – pomagają w korekcie termometrów wewnętrznych poprzez porównanie uzyskanych wyników. „Granicą” działania wspomnianych „akcesoriów” jest zazwyczaj ok. 250˚ C.

Inne wyposażenie dodatkowe wagi 

Opisywane powyżej przykłady pokazują, że podobne oprzyrządowanie ma na celu zwiększenie kompatybilności używanego sprzętu z innymi urządzeniami, a także weryfikację jego działania oraz poprawę funkcjonalności. W podobny sposób wykorzystuje się pozostałe wyposażenie dodatkowe wagi – złącza LAN, interfejs PENDRIVE, wyjścia analogowe, transportowe, zegary i inne.