zbiornik dwuplaszczowy
10 sierpnia 2021

Kategoria:
Inne

Co to znaczy, że zbiornik jest dwupłaszczowy?

Magazynowanie szkodliwych lub chemicznych substancji wymaga użycia specjalnych zbiorników, które zapewniają szczelność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo składowania. Zbiorniki na paliwa i chemikalia wykorzystywane są w wielu branżach, od rolniczej, aż po motoryzacyjną. Produkty tego typu dzielą się na kilka rodzajów, wśród których można wyróżnić m.in. zbiorniki dwupłaszczowe. Ich charakterystykę i zastosowanie opisujemy w poniższym artykule!

Budowa zbiorników dwupłaszczowych

Budowa zbiorników dwupłaszczowych opiera się na dwóch warstwach materiału: może być to zarówno stal, jak i polietylen, który ze względu na swoją obojętność chemiczną, odporność na wysoką temperaturę i promieniowanie UV stosowany jest znacznie częściej. Pierwszą warstwę stanowi zbiornik właściwy, w którym magazynowana jest substancja, a drugą płaszcz zewnętrzny. Pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń, do której – w przypadku nieszczelności – dostaje się przeciekająca substancja. Ponadto w zbiornikach mogą znajdować się inne elementy, takie jak pompy czy zawory, których obecność zależna jest bezpośrednio od specyfikacji modelu. Wykorzystywanie zbiorników dwupłaszczowych zapobiega niekontrolowanemu rozlewaniu się cieczy, chroniąc tym samym środowisko naturalne oraz wody gruntowe przed skażeniem.

Zbiorniki dwupłaszczowe zbudowane są poprzez proces formowania rotacyjnego, który polega na uformowaniu całościowego odlewu, pozwalając tym samym na uniknięcie konieczności łączenia różnych elementów, pomiędzy którymi mogłyby pojawić się nieszczelności.

Zastosowanie zbiorników dwupłaszczowych

Zbiorniki dwupłaszczowe, ze względu na swoją szczelność, trwałość oraz stabilność konstrukcji, wykorzystywane są w najróżniejszych branżach, w których bezpieczeństwo magazynowania substancji ogrywa kluczową rolę. Jak mówi specjalista z firmy MiM Zbiorniki, producenta zbiorników na paliwa i chemikalia:

Zbiorniki dwupłaszczowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem w branży rolniczej, ale nie tylko. Często korzystają z nich właściciele firm motoryzacyjnych, transportowych czy budowlanych.

Ze względu na duży zakres pojemności, zbiorniki dwupłaszczowe mogą zostać dobrane bezpośrednio wymagań użytkownika. Na rynku można znaleźć zarówno mniejsze modele, mieszczące do 2500l, jak i większe, przeznaczone do magazynowania ponad 5000l substancji.

Należy pamiętać, że mimo wysokiej jakości zbiorników dwupłaszczowych, na szczelność i trwałość wpływa także wybór zaufanego producenta. Zakup sprawdzonego i certyfikowanego produktu gwarantuje bezpieczeństwo magazynowania oraz możliwość użytkowania zbiornika przez długi czas.