23 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Co to znaczy, że kocioł jest 5. klasy?

Można zauważyć, że od kilku lat na rynku pojawiają się nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania domów. Mają one na celu minimalizację zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, co przekłada się także na aspekty zdrowotne społeczeństwa. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się kotły grzewcze 5. klasy. Czy dokładnie są i o czym informuje ich oznaczenie?

Dlaczego na rynku pojawił się kocioł 5. klasy?

Stosowanie nowoczesnych kotłów wynika bezpośrednio z przepisów prawnych, które zostały wprowadzone w Polsce w 2018 roku. Wiąże się to przede wszystkim z wykorzystaniem konkretnego rodzaju paliwa stałego do ogrzewania budynków. Jak wyjaśnia specjalista z firmy PolSpaw Sawiccy Spółka Jawna:

Wykorzystywane do tego czasu kotły, w których stosowano węgiel kamienny, zostały zastąpione ekologicznymi kotłami 5. klasy, gdzie opałem jest ekogroszek. Dzięki temu kilkukrotnie zmniejszona zostaje emisja szkodliwych substancji do powietrza. Dotyczy to głównie dwutlenku węgla, który jest niebezpieczny dla środowiska – dodaje. Na uwagę zasługuje również sprawność kotła, która określana jest na poziomie 90%. Dla porównania – wykorzystywane przez wiele lat urządzenia to sprawność na poziomie 50-60%.

Co wyróżnia nowoczesny kocioł 5. klasy?

Wiele osób rozważając zakup odpowiedniego kotła, zastanawia się nad wyborem tego, określanego mianem 5. klasy. Dlaczego tak naprawdę warto się na niego zdecydować? Jakie są korzyści płynące z tego rozwiązania? To przede wszystkim:

  • zdecydowanie większa jakość pracy – w porównaniu do poprzednich modeli,
  • wytrzymałość – dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów na rynku,
  • estetyka wykonania – wpływająca na odpowiedni wygląd pomieszczenia, gdzie zamontowany jest kocioł,
  • bardzo prosta obsługa – wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawia, że nie jest konieczne samodzielne podawanie do pieca, wystarczy uruchomić podajnik, który napełniany jest raz w tygodniu,
  • możliwość dopasowania temperatury ogrzewania,
  • nowoczesny, inteligentny system oczyszczania się – dzięki czemu prace związane ze sprzątaniem w obrębie pieca ograniczone są do minimum.

Droższy sprzęt – tańsze użytkowanie

Kotły 5. klasy są zdecydowanie większym wydatkiem niż dotychczas wykorzystywane urządzenia. Warto jednak zauważyć, że ich późniejsze użytkowanie zdecydowanie przekłada się na oszczędności. W jaki sposób? Spalanie jest znacznie bardziej efektywne i oszczędne, dzięki czemu nawet podczas bardzo niskich temperatury zużywa się mniej ekogroszku. Można także postarać się o specjalne dofinansowanie na wymianę kotła z programów europejskich dotyczących ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób można sfinansować większą część zakupu. Jest to jednak zależne od konkretnego regionu zamieszkania. Nie wszystkie gminy proponują takie same warunki.