Druty ryflowane
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Co to znaczy, że drut jest ryflowany?

Wyroby z metalu mają bardzo szerokie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Trudno się temu dziwić, gdyż materiał ten ma wiele zalet – jest wytrzymały i odporny na działanie wielu czynników. Ponadto dzięki rozwojowi technologii i technik produkcji można wytwarzać elementy z metalu o różnych kształtach i właściwościach. Należą do nich także druty, które zostały poddane ryflowaniu.

Druty – jakie mają zastosowanie?

Druty to niezbędne elementy metalowe, które wykorzystuje się podczas tworzenia konstrukcji stalowych. Równie często sięgają po nie profesjonalni wykonawcy i firmy, jak też osoby prywatne. Znalazły one zastosowanie w metaloplastyce , np. grille (drut ryflowany) między innymi podczas produkcji różnego rodzaju mebli – w tym regałów i półek o przeznaczeniu magazynowym. Z drutu powstają także całe ogrodzenia. Z ich użyciem tworzone są artykuły wykorzystywane w każdym gospodarstwie domowym, takie jak sprzęty AGD czy też specjalne szczotki. Przy pomocy drutów wykonuje się ozdobne girlandy oraz pakuje się paczki.

W solidny drut można zaopatrzyć się w sklepie specjalizującym się w dystrybucji i sprzedaży artykułów metalowych. Jeżeli istnieje potrzeba nabycia jego większej ilości, najlepiej zdecydować się na drut sprzedawany w kręgach. lub cięty na dany wymiar.

„Druty występują w rozmaitych wariantach. Różnią się one między sobą poszczególnymi właściwościami – w tym rozmiarem średnicy oraz podatnością na rozciąganie. Dlatego można wybrać drut pod kątem zastosowania go w przypadku konkretnej konstrukcji. Różnice w wykonaniu tych artykułów z metalu są widoczne także, jeżeli chodzi o ich powierzchnię. Może ona być gładka lub też ryflowana” – mówi ekspert z firmy METAL BERNAT II.

Drut ryflowany – co to takiego?

Niektóre metody obróbki i wykończenia drutów sprawiają, że ich powierzchnia może być zupełnie gładka. Metal jest jednak materiałem podatnym na kształtowanie – można mu nadawać rozmaite formy. Dlatego też istnieje możliwość produkcji drutów ryflowanych.

Druty ryflowane można już na pierwszy rzut oka odróżnić ich pozostałych rodzajów. Na ich powierzchni są niewielkie, równomiernie rozłożone rowki.

Aby uzyskać taki efekt, wykorzystuje się urządzenia zwane rowkarkami lub ryflarkami. Dzięki nim na drucie pojawiają się rowki ułożone względem siebie śrubowo. Podczas tego rodzaju obróbki plastycznej drut zostaje trwale odkształcony.

Druty ryflowane mają bardzo szerokie zastosowanie podczas wyrobu konstrukcji metalowych. Ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu artykuły, są one zwykle sprzedawane w większej ilości w kręgach.