konglomeraty kwarcowe
21 maja 2018

Kategoria:
Inne

Co to są konglomeraty kwarcowe?

Stając przed koniecznością zaprojektowania kuchni lub łazienki szybko dowiemy się o istnieniu wielu materiałów, z których wykonane mogą zostać blaty. Jednym z takich materiałów jest konglomerat kwarcowy. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na idealne dobranie blatu do wnętrza. Niezależnie od tego, czy marzy się na ma blat szary, ecru, biały, czerwony, żółty czy czarny – konglomeraty kwarcowe są idealnym rozwiązaniem. W przypadku naturalnego kamienia tego typu efekt jest po prostu nieosiągalny. Podobnie jak unikatowy, minimalistyczny efekt związany z użyciem konglomeratu.

Skład konglomeratu kwarcowego

Konglomeraty kwarcowe to świetna alternatywa dla granitu czy marmuru – bardziej nowoczesna, elastyczna i tańsza. Materiał tego typu nie bez powodu zwie się konglomeratem: łączy bowiem kilka różnych surowców. Najważniejszymi z nich jest kwarc oraz żywica poliestrowa, choć w konglomeratach kwarcowych możemy znaleźć także granit oraz dodatki zwiększające jego funkcjonalność (m.in. kolorystyczne). Aby poznać pełnię możliwości, jaką daje nam zastosowanie konglomeratów kwarcowych, warto skontaktować się z producentem blatów wykonanych z tego materiału – firmą Euro‐Granit. Konglomeraty kwarcowe występują nie tylko w ogromnej liczbie kolorów. Wykonane z nich blaty mogą charakteryzować się także różnym stopniem połysku. Dostępne są opcje całkowicie matowe jak i wypolerowane do lustrzanego wręcz połysku. Również ich widoczna struktura może być różna: konglomerat może być zarówno jednolity jak i o wyraźnych cząsteczkach. Grubość blatu z konglomeratu kwarcowego może wynosić od około półtora centymetra do trzech centymetrów. Co istotne, istnieją także konglomeraty kwarcowe z recyklingu – do ich produkcji używane są surowce odzyskane ze szkła i porcelany.

Zalety konglomeratu kwarcowego w produkcji blatów

Blaty z konglomeratu kwarcowego są bardzo odporne na uderzenia oraz zarysowania. Bardzo łatwo poddają się także zabiegom pielęgnacyjnym – łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto blat tego typu nie dopuszcza do rozwijania się bakterii na jego powierzchni, co ma dodatkowe znaczenie higieniczne. Jego kolejną istotną zaletą jest niższa niż w przypadku naturalnego kamienia waga, co ułatwia ich transport, obróbkę oraz montaż. To dzięki temu blaty z konglomeratu kwarcowego w przeciwieństwie do np. marmurowych nie wymagają wzmocnionych szafek. Innym zastosowania konglomeratu kwarcowego do produkcji blatów jest ich bezspoinowe łączenie. Blaty zestawiane są przy użyciu żywicy w kolorze odpowiadającej ich kolorowi – podobnie wypełnia się ewentualne ubytki w blacie.