7 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Co to jest druk SLA?

Zainteresowanie tematyką druku 3D cały czas rośnie. Cały czas rozwija się oprogramowanie, powstają nowe urządzenia, a co najważniejsze – spadają ceny korzystania z tej technologii. Chociaż druk przestrzenny cały czas znajduje się w początkowym etapie rozwoju, to inwestycje w niego czynione sprawiają, że ma coraz więcej zainteresowanych nim odbiorców. Czym wobec tego charakteryzuje się druk SLA?

Historia druku SLA

Zacznijmy od tego, że technologia SLA jest pierwszą technologią druku przestrzennego. Do jej powstania przyczynił się Charles Hull, będący inżynierem oraz założycielem firmy 3D Systems. Samą ideę techniki druku opracował w 1984 roku, a dwa lata później ją opatentował. Od tego momentu funkcjonuje pod nazwą stereolitografia, czyli właśnie SLA.

Z ciekawostek warto dodać, że pierwszym przedmiotem wykonanym przez Charlesa Hulla na drukarce 3D była filiżanka na herbatę dla żony. Stworzył ją rok przed samym ujawnieniem swojego pomysłu – komentuje nasz rozmówca z firmy Prodesktop3D.

Pierwsza komercyjna drukarka powstała w 1992 roku. Nie można powiedzieć, że było to idealne urządzenie, ale pozwalało utwardzać światłem lasera UV fotopolimera, który był wylewany w następujących po sobie warstwach.

Cechy druku SLA

Druk SLA jest rodzajem druku 3D, pozwalającym na budowanie modeli dzięki warstwowemu utrwalaniu fotoczułej żywicy. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu lasera UV. Kiedy budowa modelu zostanie zakończona i opłukana z nieutwardzonej jeszcze żywicy, konieczne jest wykonanie naświetlenia wtórnego. To ono pozwala na nadanie modelom sztywności i wytrzymałości, a co za tym idzie, zapobiega ich zniszczeniu. Druk SLA pozwala na:

  • Szybkie prototypowanie
  • Dokładność i wysoka precyzja tworzonych modeli
  • Największe możliwości wykorzystania technologii
  • Wykorzystanie zróżnicowanych materiałów o wielorakich właściwościach, również właściwościach transparentnych.

Zastosowanie druku SLA

Druk SLA charakteryzuje się rosnącym zainteresowaniem nie tylko pośród konsumentów. Głównym podmiotem, który chce wykorzystywać możliwości technologii SLA, są podmioty przemysłowe. Znajdują się pośród nich różnorodne branże, w tym lotnictwo, motoryzacja, medycyna czy jubilerstwo, a także placówki edukacyjne. Druk 3D można zastosować zarówno w prototypowaniu, jak też w procesach wytwórczych, stawiających za główny cel wytwarzanie krótkich serii produktów, niewiele się od siebie różniących. Co za tym idzie, druk SLA najczęściej wykorzystuje się w produkcji jednostkowej albo małoseryjnej. Jeśli jesteśmy nim zainteresowani, warto zapoznać się z ofertą wybranej drukarni.