28 marca 2017

Kategoria:
Inne

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy to przemysłowa odmiana druku płaskiego. Obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże, zwykle papier. Offset to dziś jedna z najczęściej stosowanych technik drukarskich. Dzielimy go na kilka rodzajów, o czym opowiada nasz artykuł. Choć offset nazywa się często nową techniką druku, jego początki sięgają już XVIII wieku – sprawdziło się powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazków.

Charakterystyka offsetu

Offset dzielimy na dwa główne rodzaje: offsetowy druk arkuszowy i offsetowy druk zwojowy. Jak wskazuje nazwa, w druku arkuszowym podłoże przygotowywane jest w formie arkuszy. Używa się farb offsetowych o dużej lepkości, które utrwalane są przez wsiąkanie i polimeryzację. Jeśli używamy farb UV i farb hybrydowych, polimeryzacja inicjowana jest nadfioletem. W drugim rodzaju offsetu podłoże przygotowywane jest w formie zwoju. Używa się do niego farb lejnych. W przypadku offsetu zwojowego na zimno farba utrwalana jest przez wsiąkanie w papier, natomiast w przypadku offsetu na gorąco, część cieczy z farby odparowuje w wysokich temperaturach. Druk zwojowy używany jest przede wszystkim do druku wysokonakładowego, na przykład do druku gazet i czasopism, przy czym technika na gorąco stosowana jest przede wszystkim do druku na papierze kredowym.

Offset wodny i bezwodny

Do momentu, kiedy pojawiła się bezwodna technika offsetowa, druk zawsze związany był z użyciem roztworu nawilżającego. W offsecie klasycznym na powierzchni znajdują się miejsca hydrofilowe, które zwilża roztwór i miejsca hydrofobowe, które zwilża farba. Farba olejowa i woda odpychają się, nie przenikają się. Jest to osiągane dzięki właściwemu dozowaniu farby i utrzymaniu odpowiedniej wartości pH. Przy druku bezwodnym forma drukowa nie jest zwilżana żadnym środkiem zwilżającym. W druku tego rodzaju stosowane są specjalne, silikonowe formy drukowe oraz specjalne farby, które cechują się wysokim napięciem powierzchniowym. W offsecie bezwodnym nie ma problemów związanych z kontaktem roztworu zwilżającego z farbą drukową.