Wiertła
10 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Co powinien zawierać komplet wierteł?

Kompletując wyposażenie swojego warsztatu pracy, wielu majsterkowiczów – czy to zawodowych mechaników, czy też amatorów – zastanawia się nad tym, jakie wiertła wybrać. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów tego typu elementów, które różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz przeznaczeniem. Dowiedz się, jakie narzędzia powinny obowiązkowo wejść w skład profesjonalnego zestawu wierteł.

 

Wiertła – definicja, budowa i rodzaje

 

Mianem wiertła zazwyczaj określa się specjalne narzędzie, które powszechnie wykorzystuje się do wykonywania otworów w powierzchniach wyprodukowanych z rozmaitych materiałów (np. drewna, metalu, ceramiki czy szkła). Odpowiednio dobrane akcesoria umożliwiają sprawną pracę rozmaitym obrabiarkom bazującym na napędzie obrotowym, w tym także bardzo popularnym wiertarkom. Większość wierteł sprzedawanych w takim sklepie jak WERKON, składa się z dwóch integralnie połączonych ze sobą części – chwytowej oraz roboczej. Dzięki pierwszej z nich możliwe jest nie tylko sprawne dołączenie przyrządu do danego urządzenia, ale także utrzymanie narzędzia w stabilnej pozycji. Natomiast rozciągający się od czoła wiertła do końca rowka wiórkowego element roboczy służy do efektywnego wiercenia w różnorodnych powierzchniach w celu realizacji określonych czynności montażowych lub instalacyjnych. Poszczególne wiertła mogą mieć różne kształty. W praktyce najczęściej spotyka się modele kręte złożone z dwóch ułożonych śrubowo zwoi ze znajdującymi się na końcu ostrzami skrawającymi. Z kolei produkty piórkowe wyposażone są w dwa ułożone prosto ostrza. Za ich pomocą wykonuje się otwory o większej średnicy. Do wiercenia dużych dziur przeznaczone są natomiast wiertła spiralne zaopatrzone w stożek centrujący.

 

Zestawy wierteł – kiedy są kompletne?

 

Wiertła sprzedawane są zazwyczaj pojedynczo lub w zestawach. W skład kompletu obowiązkowo powinny wchodzić modele płaskie, a także produkty przeznaczone do wiercenia w drewnie, metalu, betonie i szkle. Integralną część zestawu zazwyczaj stanowią również wkrętaki do bitów, klucze nasadkowe oraz uchwyty magnetyczne i różnego rodzaju końcówki wkręcające. Profesjonalny komplet wierteł często jest dodatkowo zaopatrzony w inne elementy, takie jak wkrętaki z grzechotką, wskaźniki magnetyczne, latarki ledowe oraz klucze francuskie. Zawodowi mechanicy w większości przypadków decydują się również na dokupienie do posiadanego zestawu bardziej specjalistycznych wierteł (np. sękowniczych do drewna albo lufowych do wiercenia długich otworów).