25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Co oznacza skrót DTP?

Estetycznie prezentująca się ulotka, efektowny katalog czy przykuwająca wzrok broszura to wynik wieloetapowej pracy. Aby zostały one dobrze zaprojektowane, a potem wykonane, należy parce nad nimi powierzyć odpowiednio wykwalifikowanym specjalistom. Należą do nich osoby, które są grafikami DTP. Na czym polega ich praca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem DTP?

DTP – co to takiego?

Warto wiedzieć, że skrót DTP pochodzi od angielskiej nazwy Desktop Publishing. Można to przełożyć jako publikowanie lub wydawnictwo na biurku. Jest to etap powstawania materiałów do druku, który ma celu ich wcześniejszą obróbkę komputerową. Skrót ten odnosi się także do zarządzania etapami realizacji projektu, a także do kontrolowania pracy urządzeń drukujących.

Niegdyś, aby wydrukować jakikolwiek tekst – w tym broszurę czy ulotkę – konieczne było przeprowadzenie drukarskiego składu tekstu. Dziś zostało to zastąpione właśnie przez DTP.

Graficy posługują się profesjonalnymi programami, aby wszelkie materiały mogły być perfekcyjnie przygotowane do powielania ich metodami poligraficznymi. Należą do nich chociażby InDesign, Photoshop oraz Illustrator.

Desktop Publishing obejmuje szereg czynności. Jednak ten sposób obróbki materiałów przed ich drukowaniem zapewnia doskonałe efekty.

DTP to stosunkowo młoda metoda przygotowywania tekstów i innych materiałów do druku. Dzięki nim można zaprojektować czytelną broszurę informacyjną oraz wyjątkową ulotkę. Wykorzystanie zaawansowanych programów graficznych pozwala na staranne przygotowanie materiałów do tego, aby zachwycały swoją kompozycją, a także jakością ilustracji oraz zdjęć – mówi ekspert z Drukarni AA PRINT.

Jak wyglądają poszczególne etapy DTP?

Grafik DTP rozpoczyna swoją pracę od wnikliwego zapoznania się z materiałami i tekstami, które dostarczył mu klient. Następnie przystępuje on do ich obróbki.

W pierwszej kolejności specjalista zajmuje się prawidłowym złożeniem tekstu. Pracuje także nad grafiką, czyli zdjęciami oraz ilustracjami i poddaje je obróbce przy pomocy profesjonalnych programów. Jego zadaniem jest także prawidłowe przygotowanie schematów, tabelek oraz wykresów – zgodnie z wytycznymi zleceniodawcy.

Następnie materiał jest łamany, co w praktyce oznacza, że przygotowywana jest każda strona publikacji. Jest to etap, podczas którego można dokonać niezbędnej korekty zarówno tekstu, jak i grafiki.

Ostatnim etapem jest przygotowanie pliku do druku. Grafik modyfikuje poszczególne parametry materiału, aby można było powielić go przy pomocy wybranej metody poligraficznej.