11 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Co można zastawić w lombardzie?

Kiedy potrzebujemy szybkiej gotówki, a posiadamy wartościowe przedmioty możemy skorzystać z usług lombardu. W zamian za sprzedaż lub zastaw szybko i od ręki uzyskujemy gotówkę – bez weryfikacji baz dłużników i zdolności kredytowej. Jednak jakie przedmioty można zastawić w lombardzie? Okazuje się, że lista jest całkiem długa – a wiele zależy od samego lombardu. Sprawdźmy!

Lombardy to prywatne instytucje, które w zamian za zastaw wartościowych przedmiotów udzielają pożyczek. Zastawienie ich oznacza tyle, że po określonym w umowie czasie możemy je odzyskać – po prostu spłacając zadłużenie wraz z odsetkami. Jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na gotówce od ręki. Tak naprawdę wystarczy posiadanie wartościowego dla lombardu przedmiotu – nie musi to być wyłącznie biżuteria, ponieważ lombardy przyjmują w zastaw wszystko, co posiada jakąś wartość. Jeżeli po określonym czasie nie spłacimy zadłużenia dany przedmiot po prostu przepada. Zastaw w lombardzie jest o tyle korzystny, że nikt nie sprawdza naszej zdolności, ani historii kredytowej. Najważniejsze, aby zastawiany przedmiot był naszą własnością. Co można zastawić w lombardzie?

Biżuteria, zegarki, metale szlachetne

Lombardy najczęściej przyjmują pod zastaw wartościową biżuterię wykonaną z metali szlachetnych: złota, srebra lub platyny. Pod zastaw możemy zostawić pierścionek, obrączkę, bransoletkę, łańcuszek lub dowolną inną ozdobę – mówi właściciel lombardu Diamond District w Warszawie – Muszą to być jednak przedmioty wartościowe: lombard nie przyjmie od nas biżuterii z metali nieszlachetnych. W przypadku zegarków te z zawartością metali szlachetnych również zostaną wycenione wyżej. Choć oczywiście w lombardzie zastawimy także inne zegarki.

W lombardzie możemy zastawić również inne przedmioty wykonane z metali szlachetnych. Ze złota lub srebra wykonuje się również medale czy monety okolicznościowe, dawniej wykonywano z tych metali również zastawę stołową.

Zabytkowe przedmioty, antyki, dzieła sztuki

Lombard przyjmie pod zastaw również wszelkiego rodzaju zabytkowe przedmioty, przedstawiające jakąś wartość. Może to być zabytkowa kolekcja monet, wyjątkowych znaczków, obrazy i inne dzieła sztuki. Niektóre lombardy przyjmują pod zastaw także futra lub militaria. Zabytkowa porcelana, świeczniki czy inne przedmioty codziennego użytku również powinniśmy móc zastawić w lombardzie. Ciężko powiedzieć, czy uda nam się zastawić na przykład antyczne meble. To, czy lombard przyjmie od nas taki przedmiot zależy bowiem nie tylko od jego wartości, ale równie często od gabarytów – nie każdy punkt ma możliwość przechowywania dużych przedmiotów.

Elektronika, aparaty fotograficzne, elektronarzędzia, sprzęt RTV i AGD

Telefony, tablety, laptopy, smartwatche… Wszystkie te i podobne przedmioty zastawimy w lombardzie. Im w lepszym stanie i nowszy sprzęt – tym lepiej. Możemy nie uzyskać pożyczki pod zastaw, jeśli przedmiot będzie mocno zniszczony, na przykład ekran smartfona będzie popękany. Lombard przyjmie od nas prawdopodobnie każdą elektronikę – nawet telewizor. Jednak, jak już wyżej wspomnieliśmy, wiele zależy od konkretnego punktu. Nie każdy lombard ma możliwość przechowywania kilkunastocalowego telewizora. Problem może pojawić się również w przypadku sprzętu komputerowego, którego działanie ciężko sprawdzić od ręki – na przykład kart graficznych lub procesorów.

Pożyczkę pod zastaw otrzymamy również pod sprawny sprzęt RTV i AGD, na przykład sprzęt Hi-Fi, kino domowe, robota kuchennego lub ekspres do kawy. Zastawimy również aparaty fotograficzne lub elektronarzędzia.

Sprzęt sportowy, akcesoria hobbystyczne

Narty, rower, a nawet rowerek stacjonarny – w lombardzie zastawić możemy również sprzęt sportowy. Podobnie jak w przypadku elektroniki, im mniej zniszczony, tym większą przedstawia wartość. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastawić również akcesoria hobbystyczne, takie jak na przykład zestaw do wędkowania lub maszynę do szycia. Niektóre lombardy przyjmują również skutery lub motocykle. Najlepiej przed wizytą zadzwonić i zapytać, czy dany punkt przyjmie pod zastaw przedmiot, który posiadamy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego jeżdżenia, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w sytuacji, kiedy przedmiot będzie miał duży gabaryt.