28 marca 2021

Kategoria:
Inne

Co mają do zaoferowania hotele trzygwiazdkowe?

Osoby korzystające z noclegów w hotelach, często wybierają konkretny obiekt, kierując się liczbą gwiazdek, która określają jego standard. Przyjęło się uważać, że im więcej gwiazdek, na tym większy „luksus” mogą liczyć goście. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za tymi oznaczeniami kryją się sprecyzowane cechy, a oznaczenia są przyznawane zgodnie z określonymi przepisami. Na jakie udogodnienia można zatem liczyć w hotelach trzygwiazdkowych?

Hotelowe gwiazdki – skąd się biorą?

Na wstępie warto podkreślić, że oznaczenia hoteli przy użyciu gwiazdek znacznie różnią się w poszczególnych rejonach świata. Dlatego standard pięciogwiazdkowego obiektu w Polsce może zupełnie odbiegać od tego, który oferują hotele zagraniczne. Niektóre kraje w ogóle nie używają tego systemu oznaczeń, a w innych zamiast gwiazdek stosuje się litery. A jak ta sytuacja wygląda w naszym kraju?

Gwiazdki w liczbie od 1 do 5 są przyznawane obiektom noclegowych przez marszałka województwa, w którym mieści się hotel. Dokonuje się tego na podstawie ściśle określonych przepisów zawartych w Ustawie o usługach turystycznych z 1997 roku – wyjaśnia pracownik Hotelu Orle na Wyspie Sobieszewskiej.

Lista kryteriów, według których przyznaje się określoną liczbę gwiazdek, zawiera aż 52 punkty, które dotyczą wielu aspektów, w tym licznych kwestii formalnych. Znajdują się wśród nich wymogi dotyczące liczby kondygnacji, wydzielenia przestrzeni dla osób palących, jednolitych uniformów dla obsługi, rodzaju zasłon w oknach, czy nawet… obecności daszku nad wejściem do obiektu. Widać więc, że te kryteria nie są bezpośrednio związane z komfortem osób nocujących w danym obiekcie, dlatego nie warto sugerować się liczbą gwiazdek, jako wyznacznikiem „luksusu” danego miejsca.

Warto również podkreślić, że tego typu oznaczenia dotyczą jedynie obiektów spełniających kryteria nazywania się hotelem. Motele, hostele czy schroniska nie mogą ich używać, a za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą wysokie kary finansowe.

Hotele trzygwiazdkowe – jaki standard oferują?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet hotele jednogwiazdkowe muszą spełnić szereg określonych wymogów. Dotyczą one między innymi powierzchni przestrzeni noclegowych i wspólnych, udostępnienia gościom parkingu lub garażu, możliwości zjedzenia śniadania na miejscu i wielu innych. Każdy hotel musi zapewniać także codzienne sprzątanie pokojów.

Natomiast wśród charakterystycznymi cech hoteli trzygwiazdkowych można wymienić:

  • udostępnienie ręcznika kąpielowego w łazience,
  • obecność restauracji w budynku,
  • room service, czyli podawanie posiłków do pokoju przez co najmniej 18 godzin na dobę,
  • usługi prania i prasowania,
  • wyposażenie pokoju, takie jak: telewizor, woda butelkowana, materiały piśmiennicze i przybory do szycia.

Co najbardziej istotne dla gości, powierzchnia pokoju w hotelu trzygwiazdkowym nie może być mniejsza niż 14 m².

Jeśli planujesz rezerwację noclegu, nie kieruj się wyłączne liczbą gwiazdek danego obiektu, ponieważ nie zawsze przełoży się ona na wysoki komfort pobytu. Jeśli zależy Ci na konkretnych udogodnieniach, zawsze warto skontaktować się z obsługą danego hotelu.