6 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Co mają do zaoferowania hotele trzygwiazdkowe?

Hotelowe gwiazdki mają na celu informowanie swoich potencjalnych gości o standardach, jakie panują w danym obiekcie. Polska należy do grupy państw, w których przyznawanie gwiazdek hotelom jest regulowane prawnie: by hotel mógł zostać oznaczony gwiazdkami, musi zostać zgłoszony do kontroli. Nie we wszystkich krajach jest tak samo, dlatego często poza granicami naszego państwa standardy mogą być inne. W naszym artykule przyjrzymy się więc, co do zaoferowania mają hotele trzygwiazdkowe wyłącznie w Polsce.

Kto nadaje hotelom gwiazdki?

W Polsce o warunkach świadczenia usług hotelarskich mówi ogólnie Ustawa o usługach turystycznych. Art. 35. tejże ustawy wskazuje, że usługi hotelarskie mogą być świadczone w obiektach, które spełniają wymagania co do wielkości obiektu, wyposażenia, zakresu świadczonych usług, ustalone dla rodzaju i kategorii, które spełniają wymagania sanitarne i przeciwpożarowe. Zdecydowanie nie są to niestety przepisy precyzyjne. W dalszych częściach Ustawy dowiadujemy się za to, że zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów dokonuje marszałek województwa. On również nadaje obiektom kategorie i prowadzi ich ewidencję. Marszałek województwa powołuje też zespół, który ocenia obiekty hotelarskie w zakresie spełniania wymagań. W praktyce więc w naszej Ustawie nie znajdziemy żadnych dokładnych wytycznych i warunków, jakie powinien spełniać hotel o wskazanej liczbie gwiazdek.

Oznaczenie hotelowych gwiazdek w praktyce

Choć nie ma żadnego międzynarodowego dokumentu, który normuje wymogi, jakie powinien spełnić dany obiekt, by otrzymać konkretną liczbę gwiazdek, w każdym europejskim kraju – w tym w Polsce – obowiązują odrębne zasady. Jak mówi nam przedstawiciel trzygwiazdkowego Hotelu Libero w Miliczu, minimalna powierzchnia pokoju 1-osobowego to 10 m2, pokoju 2-osobowego to 14 m2, pokoju 3-osobowego to 16 m2. Jednoosobowe łóżka powinny mieć wymiar min. 90 x 200 cm, dwuosobowe łóżka to min. 140 x 200 cm (przy każdym łóżku powinien znajdować się wykładzina dywanowa, o ile nie ma takiej wykładziny w całym pokoju). Potrzebna jest szafa lub wnęka garderobiana, nocny stolik lub szafka, biurko lub stół oraz krzesło dla każdego gościa. W pokoju w hotelu trzygwiazdkowym mamy też lustro, lampkę nocną oraz oświetlenie górne. W każdym pokoju powinna znajdować się łazienka (może być wyposażona w wannę z baterią i natryskiem wraz z osłoną lub w kabinę natryskową, również z baterią, natryskiem i osłoną).

Na koniec warto też dodać, że budynek hotelu trzygwiazdkowego powinien być odpowiednio oświetlony od zewnątrz. Musi mieć też odrębne wejście dla gości.