laboratorium
5 maja 2022

Kategoria:
Inne

Co brać pod uwagę przy wyborze sprzętu laboratoryjnego?

Laboratoria badawcze to placówki niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju nauki – ich praca wykorzystywana jest między innymi w rozwoju medycyny i farmakologii, a także znajduje zastosowanie w licznych innych dziedzinach działalności człowieka. I choć badania przeprowadzane są przez wykształconych specjalistów, to możliwe są wyłącznie dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Co brać pod uwagę przy wyborze urządzeń laboratoryjnych?

Specyfika działalności laboratorium

Laboratoria badawcze to często placówki działające w ściśle określonej wąskiej dziedzinie. To powoduje, że sprzęt do nich musi być również odpowiadać potrzebom, które ta dziedzina narzuca. Przykładowo laboratoria zajmujące się opracowywaniem nowych technologii na użytek branży rolniczej – np. nawozów – będą wymagać innego sprzętu niż te działające w farmaceutyce. Komoro klimatyczne do hodowli roślin, które sprawdzą się w tych pierwszych będą zupełnie zbędne w drugich. To oczywiście skrajny przykład, niemniej należy zwracać uwagę na to, czy parametry techniczne oraz osiągi sprzętu odpowiadają uwarunkowaniom branży. Optymalnym wyborem są sprzęty o szerokich możliwościach ustawienia parametrów pracy, gdyż dobrze będą spisywać się w różnych zadaniach

Zastosowana technologia

Inkubator, chłodziarki, autoklawy i inne sprzęty laboratoryjne mogą być wytwarzane z wykorzystaniem różnego rodzaju rozwiązań technologicznych. Mają one niebagatelny wpływ nie tylko na ich wydajność, ale również koszty eksploatacji.

Dobrym przykładem są tutaj produkty marki PHCbi, która od lat jest jednym z liderów innowacyjności na rynku wyposażenia laboratoryjnego. Wśród opracowanych przez nią rozwiązań są między innymi niezwykle skuteczne izolacje typu VIP czy podwójne systemy agregatów chłodniczych TwinGuard. Pierwsze z tych rozwiązań pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii podczas pracy urządzenia – izolacja zapobiega przenikaniu ciepła przez ściany komory, stąd też środowisko zewnętrzne nie ma wpływu na temperaturę wewnątrz inkubatora bądź chłodziarki. System TwinGuard chroni z kolei przechowywany w chłodziarce czy zamrażarce materiał biologiczny przez wzrostem temperatury – jeśli jeden z agregatów padnie, drugi przejmuje jego funkcje.

Komfort obsługi

Obsługa sprzętu laboratoryjnego powinna być prosta i intuicyjna, nie wymagająca zapoznawania się z bardzo skomplikowanymi procesami. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim aby unikać błędów, mogących mieć wpływ na wyniki prowadzonych badań. Intuicyjna obsługa sprzętu pozwala również oszczędzić sporo czasu.