29 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Cięcie wodą czyli water jet w praktyce

Obecnie przedstawiciele różnych branż coraz chętnie doceniają zaawansowane systemy cięcia i obróbki materiałów różnego typu. Jedną z bardziej rekomendowanych metod jest dziś water-jet, czyli technologia cięcia wodą. Jakie powierzchnie można obrabiać w ten sposób? Jakie rezultat można osiągnąć i czy jest on wart wysiłku? Przedstawiamy zalety metody cięcia water-jet.

Cięcie wodą – co to takiego?

Na początek warto w ogóle przybliżyć niewtajemniczonym, na czym polega opisywana technologia. Wykorzystuje się w niej strumień wody o dużej prędkości i wysokim ciśnieniu. Mechaniczny nacisk pozwala na szybkie, precyzyjne i sprawne przecinanie materiałów różnego typu – począwszy od drewna, przez tworzywa sztuczne, aż do szkła.

Jak można wykorzystywać cięcie wodą w praktyce?

Metoda water-jet sprawdzi się przy obróbce kamieni naturalnych oraz ceramiki, np. płytek ceramicznych, gresów i porcelany. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście efektywnej i sprawnie przeprowadzanej renowacji powierzchni płaskich – przekonuje specjalista z firmy RADOSZ.

Trzeba pamiętać, że wykorzystywanie najnowocześniejszego sprzętu pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów, a to wszystko przy maksymalnym obniżeniu kosztów i skróceniu czasu pracy.

Jakie korzyści płyną z wykorzystywania tej metody obróbki?

Technologia water-jet wyróżnia się przede wszystkim ponadprzeciętną dokładnością i skutecznością cięcia. Pod tym względem jest konkurencyjna względem innych metod, takich jak cięcie laserem lub plazmą.

Dodatkową korzyścią jest niewielkie ryzyko uszkodzenia powierzchni, jak ja to miejsce w przypadku cięcia termicznego. Cięcie wodą jest całkowicie obojętne zarówno dla struktury, jak i właściwości obrabianego materiału, także tego o specjalnych wymaganiach technicznych.

Uzyskiwane krawędzie są idealnie gładkie i mają doskonałą jakość, co wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale także na estetykę modyfikowanych elementów.

Kolejną zaletą wynikającą z zastosowania metody water-jet jest niewielki czas wymagany do opracowania samego procesu obróbki. Proces jest szybszy szczególnie wtedy, gdy dodatkowo włączy się do tego specjalistyczne oprogramowanie CNC.

Nie bez znaczenia jest również to, że cięcie typu water-jet sprzyja środowisku naturalnemu. Operacja nie wymaga bowiem zastosowania środków chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na otoczenie. Ekologiczny wymiar cięcia wodą polega również na tym, że do uruchomienia procesu potrzeba niewielkiej ilości energii.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Powyższe korzyści w większości są wystarczające, by przekonać zainteresowane osoby do skorzystania z tej technologii. O czym jeszcze dobrze jest wiedzieć?

Otóż woda nadaje się do cięcia miękkich i cienkich materiałów, ale czasem nie spełni wymagań grubszych, twardszych tworzyw. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Wystarczy zastosować środek ścierny, np. garnet. Woda z taką domieszką z pewnością poradzi sobie z bardziej „opornymi” powierzchniami.