ciecie-posadzki
16 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Cięcie posadzek – w jakim celu i stosowane maszyny

Postęp technologiczny mający miejsce w branży budowlanej pozwala przeprowadzać obecnie większość prac znacznie szybciej i bardziej wydajnie, a przede wszystkim bezpieczniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest proces cięcia posadzek. Kiedy i w jaki sposób się je przeprowadza? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Najczęściej spotykaną sytuacją, w której cięcie posadzek znajduje zastosowanie, jest konieczność połączenia kolejnych pięter budynku – obiektu przemysłowego, handlowego, sportowego, ale też np. magazynu czy podziemnego parkingu. Znacznie łatwiej i taniej jest bowiem najpierw wykonać posadzkę, a dopiero potem wyciąć w niej otwór na szyb windy lub schody, niż tworzyć ją w sposób, który to uwzględni już na stosunkowo wczesnym etapie.

Jak to się robiło dawniej

Kiedyś, przed wynalezieniem bardziej nowoczesnych narzędzi, posadzki kuło się ręcznie. Cały proces był więc żmudny i czasochłonny, wymagał wiele siły, a w dodatku generował ogromne ilości pyłu, który nie tylko wymagał późniejszego uprzątnięcia, ale w dodatku stanowił istotne zagrożenie dla zdrowia osób zajmujących się kuciem posadzki, jak również przebywających w pobliżu. Z kuciem wiązało się też ryzyko powstania sporych ubytków na krawędzi tworzonego otworu, ich niwelacja zaś oznaczała kolejny trud i wydatki.

Technologia diamentowa

Współcześnie do czynienia mamy nie z kuciem, ale z cięciem posadzek. Wykorzystuje się w tym celu specjalne przecinarki jezdne wyposażone w diamentowe tarcze. W przypadku wyjątkowo nierównego podłoża zastosować można wymagające montażu piły ścienne, poruszające się wzdłuż prowadnic, które zapewniają maksymalną precyzję cięcia.

Dzięki diamentowym tarczom cały proces przebiega niezwykle sprawnie, przy maksymalnej kontroli kierunku i głębokości cięcia oraz minimalnym nakładzie pracy. Technologia ta – stosowana m.in. przez firmę K.B.S. Diament Serwis – pozwala również istotnie zredukować poziom hałasu i wibracji, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać na konstrukcję obiektu.

Bez pyłu i dodatkowej obróbki

W przeciwieństwie do kucia nowoczesne cięcie posadzek odbywa się praktycznie bezpyłowo. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w maszynach specjalnych osłon zabezpieczających oraz działania wody bieżącej. Pył zostaje przez nią wymyty już w miejscu powstawania, a następnie wciągnięty do przemysłowego odkurzacza. Warto też wspomnieć, że woda dodatkowo chłodzi tarczę tnącą, spowalniając ścieranie się jej diamentowych segmentów. Uzyskane zaś w tak przeprowadzonym procesie cięcia posadzek krawędzie są gładkie i równe, nie wymagają więc dodatkowych zabiegów mających na celu estetyczne ich wykończenie.