choinka
6 kwietnia 2016

Kategoria:
Inne

Choinka sztuczna kontra choinka żywa – którą wybrać?

Spór o to, czy na Święta Bożego Narodzenia w domu ma stanąć choinka żywa, czy sztuczna, znany jest chyba we wszystkich rodzinach. Każda strona konfliktu z uporem prezentuje swoje argumenty, przy czym zamiłowanie do prawdziwych drzewek przejawiają zazwyczaj dzieci i osoby o romantycznej naturze, podczas gdy zwolennicy choinek sztucznych cenią sobie przede wszystkim jej walory praktyczne.

Smutny żywot naturalnej choinki

Oczywiście, nie można odmówić żywym choinkom ich niepowtarzalnego uroku. Zapach igliwia, kory i żywicy wciąż zdają się nie do odtworzenia. Niestety, utrzymanie przy życiu prawdziwej choinki jest zadaniem trudnym i na dłużą metę po prostu niemożliwym. Od pierwszego dnia obecności w domu drzewko wysycha i gubi igły, które już nie prezentują się na dywanie szczególnie estetycznie.

Kolejny kłopot z żywymi drzewkami pojawia się już po świętach. Rozebrana z ozdób choinka zazwyczaj prezentuje obraz nędzy i rozpaczy – jest to widok zwyczajnie smutny. Takiej zużytej choinki trzeba się pozbyć. Szkielety martwych drzewek stanowią wątpliwą ozdobę osiedlowych śmietników niekiedy do samej wiosny, a ich właściciele i tak w następnym sezonie zainwestują znaczne kwoty dla powtórzenia tej zabawy. Czy aby na pewno warto?

Nowoczesne choinki wieloletnie

Sztuczna choinka to inwestycja na wiele lat. Nie pachnie lasem, ale też za nim nie tęskni i nie gubi igieł. Współczesne sztuczne choinki coraz lepiej udają swoje naturalne wzory, gdyż od lat są poddawane udoskonaleniom i modyfikacjom. Najpiękniejsze sztuczne drzewka są niemal nie do odróżnienia od swoich prawdziwych pierwowzorów – przekonuje ekspert z firmy Virpol.

Klienci mogą wybierać spośród różnych gatunków iglaków, decydować o kształcie korony, głębi koloru, gęstości gałązek i nawet ich strukturze! Najnowsze udoskonalenia dotyczą właśnie igieł sztucznych drzewek. Aby maksymalnie upodobnić choinki do zwykłych roślin tradycyjne już igiełki foliowe uzupełniane są igłami z polietylenu. Tipsy PE nie tylko poprawiają wygląd drzewka, ale także ułatwiają jego rozkładanie, składanie i bezpieczne przechowywanie.

Wygoda utrzymania, łatwość pielęgnacji, możliwość ponownego wykorzystania, eliminacja kłopotu z pozbyciem się drzewka po świętach – to najważniejsze argumenty przemawiające na korzyść sztucznych choinek. Nie należy też zapominać, że sztuczne drzewko to jednorazowy wydatek, podczas gdy zakup naturalnej choinki wiąże się z corocznym nakładem finansowym rzędu kilkuset złotych.