25 marca 2019

Kategoria:
Inne

Chemia techniczna – przegląd produktów

W zakres chemii technicznej wchodzą różnego rodzaju preparaty, które ułatwiają remont i konserwację maszyn, a także środki zwiększające wydajność oraz żywotność urządzeń. Należą do nich m.in. oleje, smary, spraye czy kleje. Polskim producentem chemii technicznej, który posiada własne i sprawdzone receptury, jest Normatek. Specjalnie dla was sprawdziliśmy, jakie produkty posiada w swoim asortymencie i gdzie można je nabyć.

Do pielęgnacji i konserwacji

Do odpowiedniej konserwacji, pielęgnacji i izolacji różnego rodzaju elementów z tworzyw sztucznych, metalu oraz gumy, służą płynne silikony w aerozolu. Sprawiają one, że materiał nie przykleja się i nie kruszeje, chroniąc go przed wilgocią, czyszcząc i nadając połysk. Silikon w sprayu jest również wykorzystywany do smarowań i zabezpieczeń antykorozyjnych, chroni przed osadzaniem się brudu i cechuje się właściwościami antystatycznymi. Świetnie sprawdza się do wyrobów gumowych, a także jako smar do żaluzji, zawiasów drzwi, szuflad i zamków.

Skuteczne smarowanie

W asortymencie chemii technicznej można znaleźć także wiele różnorodnych smarów, a wśród nich smar do lin i łańcuchów, który charakteryzuje się dużą lepkością i odpornością na wysokie naciski powierzchniowe. Jest stosowany w celu zapobiegnięcia szybkiemu zużyciu pracujących elementów i redukowania hałasu. Smar tego rodzaju tworzy szybkoschnącą powłokę smarująco-ochronną, która jest elastyczna, ciągliwa, odporna na zużycie i utlenianie, a także na korozję oraz działanie promieni słonecznych i słonej wody. Wykorzystuje się go do smarowania łańcuchów rowerowych i motocyklowych, prowadnic, linek naciągowych czy łożysk wolnoobrotowych.

Do układów hamulcowych z kolei znakomicie nadaje się smar miedziany w formie aerozolu, będący bardzo odporny na działanie słonej wody i wysokich temperatur. Ponadto, ma doskonałe właściwości smarne, dzięki którym zapewnia właściwe funkcjonowanie maszyn i urządzeń, a także zapobiega zapieczeniu i przyrdzewieniu.

Innym preparatem tego rodzaju jest smar penetrujący, który również posiada znakomite właściwości smarujące i jest odporny na działanie wysokich nacisków, obrotów i uderzeń. Można go śmiało wykorzystywać w przemyśle ciężkim, przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz pracach warsztatowych.

W ofercie chemii technicznej można spotkać także odporny na wysokie temperatury smar teflonowy. Preparat ten używany jest do suchego smarowania, zwłaszcza elementów, które pracują w środowisku narażonym na zanieczyszczenie – linek w pancerzu, łańcuchów napędowych, kół łańcuchowych, prowadnic szuflad czy zawiasów. Dzięki swoim właściwościom smar teflonowy zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń i kurzu.

Bez rdzy i tłuszczu

Jeżeli kłopot sprawia rdza, warto zaopatrzyć się w specjalny odrdzewiacz z dwusiarczkiem molibdenu, który jest w dodatku niezawodnym smarem. W ofercie naszego sklepu znajduje się również zmywacz hamulcowy, cechujący się świetnymi właściwościami czyszczącymi, odtłuszczającymi oraz myjącymi. Preparat znakomicie sprawdzi się podczas czyszczenia i odtłuszczania tarcz hamulcowych i sprzęgłowych, klocków hamulcowych, bębnów oraz innych powierzchni metalowych – wymienia zalety specjalista z Hurtowni Łożysk Bamart, w której asortymencie znajduje się także chemia techniczna.