Chemia gospodarcza
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Chemia gospodarcza. Co się składa na profesjonalne środki czystości?

Profesjonalna chemia gospodarcza, czyli różnego typu specjalistyczne środki czystości, które są stosowane w działalności gospodarczej, do sprzątania obiektów gastronomicznych, hal przemysłowych, obiektów handlowych, na placach budowy czy do sprzątania obiektów po zakończonych remontach czy wykonanych pracach budowlanych, to bardzo duże ułatwienie dla wszystkich osób zajmujących się sprzątaniem. W artykule dokładniej opisujemy, jaka jest charakterystyka profesjonalnej chemii gospodarczej, dlaczego jest ona tak chętnie wykorzystywana przy profesjonalnym sprzątaniu oraz jakie rodzaje specjalistycznych środków czystości są najczęściej stosowane.

Jakie są różnice pomiędzy chemią profesjonalną a chemią domową?

Na początku koniecznie musimy napisać czym chemia gospodarcza w postaci profesjonalnych środków czystości w ogóle jest i czym się różni od powszechnie stosowanych przez każdego z nas w swoich domach płynów i innego typu powszechnie dostępnych w każdym sklepie czy supermarkecie preparatów czyszczących, czyli chemii domowej. Zarówno chemia profesjonalna, jak i chemia domowa to preparaty, które są dostępne w postaci koncentratów odpowiednio dobranych do danego celu środków czystości (składników czynnych), których zastosowanie ma na celu ułatwienie lub w ogóle umożliwienie usunięcia konkretnych rodzajów zabrudzeń. Jak nietrudno zgadnąć, w przypadku chemii profesjonalnej stężenie tych środków czyszczących jest jednak zdecydowanie wyższe niż w przypadku zwykłej chemii domowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która specjalizuje się w sprzedaży różnego typu materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych oraz posiada w swojej ofercie dużo rodzajów profesjonalnych środków czystości: Różnice w stężeniach środków czystości zastosowanych w chemii domowej, oraz w profesjonalnej chemii gospodarczej bierze się z przeznaczenia obu rodzajów środków czystości. Chemia profesjonalna jest bowiem przeznaczona do usuwania bardzo silnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, które powstają np. w wyniku wykonywanych prac budowlanych czy prac wykończeniowych. Tego typu preparaty są dostosowane nie tylko do usuwania konkretnych rodzajów zabrudzeń, ale także do czyszczenia konkretnych rodzajów powierzchni. W przypadku zwykłej chemii domowej nie ma aż tak dużych wymagań, ponieważ zwykłe powstające  w domach zabrudzenia, zazwyczaj można łatwo usunąć  stosując mniej złożone środki chemiczne.

Jakie są rodzaje profesjonalnych środków czystości?

Poszczególne rodzaje profesjonalnych środków czystości różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem, tzn. tym do jakich rodzajów brudu można je stosować. Każdy producent tego typu środków czystości jest zobowiązany do dokładnego oznaczenia na opakowaniach tego, na jakich rodzajach powierzchni dany środek czystości można bezpiecznie zastosować, a na jakim na pewno nie można tego zrobić. Zawsze na opakowaniu powinna się także znaleźć informacja dotycząca tego do usuwania jakiego rodzaju zabrudzeń dany środek chemiczny jest odpowiedni oraz w jaki sposób należy go stosować.

Do oznaczenia tego, do usuwania jakich zabrudzeń dany środek chemiczny jest przeznaczony, służy podany na opakowaniach odczyn pH danego preparatu czyszczącego.  Istnieją trzy podstawowe rodzaje tego typu środków czystości:

  • Środki o pH w przedziale 1-5, czyli środki czystości kwaśne,
  • Środki o pH w przedziale 6-7, czyli środki czystości neutralne,
  • Środki o pH w przedziale 8-14, czyli środki czystości zasadowe.

Środki czystości kwaśne powinno się stosować do usuwania takich zabrudzeń, jak np. pyły, sadze, kamień wodny, rdza czy osady, czyli zabrudzeń, które najczęściej powstają w pomieszczeniach sanitarnych. Środki czystości neutralne są przeznaczone do czyszczenia podobnych zabrudzeń, ale na powierzchniach, które są wrażliwe na działania kwasów. Natomiast środki czystości zasadowe najlepiej się sprawdzają do usuwania tłustych zabrudzeń pochodzących z olejów, ropy czy ze stosowanych podczas gotowania lub wykańczania wnętrz tłuszczy.  Kupując potrzebne profesjonalne środki czystości trzeba więc koniecznie wybrać takie, które będą najlepiej dostosowane do naszych potrzeb, czyli do rodzajów najczęściej występujących zabrudzeń.