chemia budowlana
4 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Chemia budowlana – rodzaje i zastosowanie oraz praktyczne porady

Co to jest chemia budowlana? Jaka jest prawidłowa definicja i jakie produkty możemy do niej zaliczyć? Przeczytaj o tym, jakie znaczenie ma odpowiednie zagruntowanie powierzchni przed malowaniem, impregnacja czy uszczelnianie spoin. Dlaczego źle dobrana farba może popsuć cały efekt pracy włożonej w remont oraz jakie błędy najczęściej popełniamy przy doborze chemii budowlanej.

Definicja chemii budowlanej

Z punktu widzenia nauki, chemią budowlaną określano kiedyś tylko i wyłącznie dodatki do mieszanek betonowych. Chodzi o dodatki w formie płynnej bądź sypkiej, takie jak plastyfikatory czy utwardzacze, które zmieniają właściwości mieszanki lub samego betonu po związaniu. Powszechnie jednak, również w świecie inżynierów, mówi się, że chemia budowlana to produkty, które wykorzystuje się w budownictwie, ale nie można ich nazwać materiałami budowlanymi i nie stanowią też elementów instalacji. Materiałem budowlanym nazwiemy betonową wylewkę, ale już tynk dekoracyjny możemy zaliczyć do chemii budowlanej. Elementem instalacyjnym nazwiemy syfon z PCV, ale już uszczelniający go silikon zaliczymy do chemii budowlanej.

Rodzaje chemii budowlanej

Chemię budowlaną dzielimy na suche mieszanki, gotowe masy i materiały powłokowe – mówi specjalista z Hiper-Glazur ze Szczecina. Do pierwszych możemy zaliczyć na przykład zaprawy murarskie, tynkarskie, kleje do ociepleń, gładzie czy gipsy szpachlowe. Najbardziej popularne gotowe masy to gładzie akrylowe, tynki dekoracyjne (mogą być akrylowe, silikonowe, mozaikowe, silikatowe), kleje do montażu okładzin, masy uszczelniające czy silikony. Natomiast do materiałów powłokowych zaliczymy farby, lakiery, środki gruntujące, rozpuszczalniki.

Jak wybierać chemię budowlaną?

Przede wszystkim zawsze dokładnie czytajmy zalecenia producenta. Jeżeli potrzebujemy kleju do kafelków w łazience, kupmy produkt, na którym znajduje się informacja, że nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Zupełnie inny klej będzie nam potrzebny do przyklejenia klinkierowych płytek elewacyjnych na zewnątrz domu. Analogicznie wybierajmy także farby. Sprawdzajmy, czy nadają się do malowania wewnątrz, czy na zewnątrz, czy są odporne na zabrudzenia i można je szorować. Wewnątrz sprawdzą się farby, które są odporne na brud i można je myć. Na zewnątrz z kolei farby, na których zaznaczono, że są samoczyszczące. Kurz będziemy mogli wówczas spłukać wodą pod ciśnieniem, bez konieczności szorowania elewacji. Jeżeli istnieje taka możliwość, starajmy się łączyć produkty tego samego producenta, na przykład tynk, grunt i farbę jednej marki. Mamy wówczas pewność, że będą ze sobą współgrać. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie chemii budowlanej niezgodnie z jej sugerowanym zastosowaniem lub łączenie ze sobą produktów, które wzajemnie sobie szkodzą. Innym grunt służy do zabezpieczenia przed malowaniem ściany, a inny do zabezpieczenia przed lakierowaniem drewna, musimy zdawać sobie z tego sprawę.