22 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Charakterystyka zgarniaczy dennych

Zgarniacze używane są przede wszystkim w oczyszczalniach ścieków i zakładach uzdatniania wody, gdzie zgarniają gromadzące się w osadnikach nieczystości. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów tych urządzeń, które różnią się od siebie budową oraz przeznaczeniem. Jednym z nich są zgarniacze denne. Tutaj możesz przeczytać, czym dokładnie się charakteryzują.

Jak działa zgarniacz denny?

Zgarniacz denny jest urządzeniem przeznaczonym do zagęszczania i usuwania osadów dennych. Składa się z odpowiedniej ilości zgrzebeł o hydrodynamicznym profilu, które przeważnie wykonuje się ze stali wysokiej jakości (np. stali szwedzkiej). Zgrzebła są zespawane w jedną całość, co daje jeden ruchomy ruszt, który służy do przesuwania osadu dennego w kierunku leja osadowego. Zgarniacz wytwarza cykliczne, posuwisto-zwrotne ruchy na całej powierzchni dna osadnika, które stwarzają strefę zawirowań. Przez to osad podlega stałemu zagęszczeniu. Wykonywana praca nie powinna zakłócać procesu sedymentacji.

Konstrukcja elementów ruchomych

Nowoczesne modele zgarniaczy dennych poruszają się za pomocą energooszczędnych siłowników hydraulicznych, dzięki czemu nie wymagają stosowania dodatkowych łańcuchów, lin czy wózków. Mniejsza ilość części ruchomych gwarantuje długą i bezawaryjną pracę sprzętu. Zgarniacz denny powinien składać się ze standardowych elementów, dzięki czemu można będzie go łatwo dopasować do niemal wszystkich osadników, nawet już istniejących. Jeśli jego praca będzie równie efektowna z napędem pchającym, jak i ciągnącym, to siłownik może być położony po obu stronach osadnika. Specjalista z firmy MD-Enterprise Polska w Bytomiu mówi:

W osadnikach prostokątnych o powierzchni do 100 m2 napęd hydrauliczny można zastąpić specjalnie do tego celu skonstruowanym silnikiem elektrycznym.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Optymalnym rozwiązaniem hydrodynamicznym dla różnego typu osadów jest klinowa forma zgrzebeł z wklęsłą powierzchnią parcia. W zależności od rodzaju osadu można regulować szybkość posuwu zgarniacza. Po dnie osadnika zgarniacz denny porusza się na trzech lub pięciu listwach ślizgowych, które wykonuje się z wysokocząsteczkowego polietylenu. Takie listwy zmniejszają ścieralność sekcji zgarniacza. Przewiduje się, że ich żywotność wynosi około 10 lat. Mocuje się je do dna osadnika przy użyciu kołków rozporowych. Ich montaż i wymianę przeprowadza się bez problemu. Natomiast instalacja całego osadnika trwa kilka dni. Sterowanie i kontrola pracy odbywają się przez szafkę elektryczną.