18 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Charakterystyka zestawów trybotechnicznych SmartOil

Żywotność elementów trących mechanizmów używanych w przemyśle, mechanice motoryzacyjnej czy rolnictwie to wielka bolączka osób obsługujących maszyny i czerpiących z nich korzyści. Wydłużenie żywotności tych elementów jest możliwe. Pomogą w tym zestawy trybotechniczne SmartOil. Jaka jest zasada ich działania i jakich efektów należy się spodziewać?

Działanie zestawów trybotechnicznych SmartOli

Zestawy trybotechniczne SmartOil to dodatki do smarów i olejów należące do grupy geomodyfikatorów tarcia. Są to krzemianowo-fulerenowe renowatory, których zadaniem jest utworzenie ochronnej warstwy węglowo-metalowo-ceramicznej na powierzchniach par trących wykonanych ze stali lub żeliwa. Powstawanie warstwy przebiega w trzech etapach.

Pierwszy etap to fizykochemiczne oczyszczanie powierzchni mechanizmów. Zestaw SmartOil trafia tam za pośrednictwem oleju, do którego jest dodany. Następnie powierzchnie trące nasycają się składnikami zestawu, a wreszcie dochodzi do powstania ochronnej warstwy węglowo-metalowo-ceramicznej.

Efekty i zastosowanie zestawów SmartOil

Powstała w wyżej opisanym procesie warstwa obniża tarcie i podnosi odporność elementów par trących, przez co zużywają się one wolniej. W ten sposób można zaoszczędzić na wymianach, przeprowadzać je rzadziej. Jednocześnie zestawy trybotechniczne SmartOil obniżają szum i wibracje, stabilizują pracę urządzeń, szczególnie przy zapylaniu i wymywaniu smarów, w trudnych warunkach i wysokich temperaturach.

Zestawy trybotechniczne, które oferuje firma Polwent, mają liczne zastosowania w wielu dziedzinach mechaniki. W środkach transportu podnoszą żywotność układów napędowych, zespołów jezdnych czy osprzętu paliwowego silników wysokoprężnych. W urządzeniach przemysłowych domieszka wspomaga pracę sprężarek tłokowych, śrubowych i promieniowych, pomp, wentylatorów, ssaw, dmuchaw, reduktorów, sprzęgieł, trzpieni, łożysk… A to nie wszystkie możliwości! Korzyści odniosą także właściciele maszyn rolniczych. Zestawy SmartOil wspierają oprócz tego, co wymieniono przy środkach transportu, także: układny napędowe związane z operacjami technologicznymi, sprzęt podwieszany i doczepiany, układy hydrauliczne i inne.