Transport-szkła
31 października 2019

Kategoria:
Inne

Charakterystyka wózków do transportu szkła

Szkło jest tworzywem, z którego powstaje wiele elementów konstrukcyjnych czy dekoracyjnych. Ich gabaryty są przeważnie spore, co sprawia, że transport takich produktów może być problematyczny. Dlatego wykorzystuje się do tego specjalnie zaprojektowane wózki. Dzięki nim można bezpiecznie oraz szybko przewieźć z miejsca na miejsce nawet bardzo duże wyroby ze szkła.

Jak wyglądają wózki do transportu szkła?

Wózki do transportu szkła są wykorzystywane podczas przewożenia okien, drzwi, szyb oraz wszystkich innych szklanych elementów, które mają większe rozmiary. Ten kruchy surowiec wymaga tego, aby zapewnić mu specjalne warunki przenoszenia z miejsca na miejsce. Dlatego też wózki do jego przewożenia zapewniają stabilność wszystkich transportowanych konstrukcji.

Wózek do szkła musi być przystosowany do wymiarów wyrobów, które będą mogły być przewożone przy jego pomocy. Szkło ma się nie tylko na nim zmieścić, ale musi być też odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Dlatego też wewnętrzne powierzchnie wózków wykłada się filcem. Zmniejsza to ryzyko powstania na szybach defektów, takich jak rysy czy pęknięcia. Niektóre modele mają zamontowane specjalne przyssawki – zapewniają one, że szkło jest praktycznie nieruchome podczas jazdy. Natomiast ich podłoga jest wykonana z antypoślizgowego tworzywa. Jest to gwarancja, że szyby nie będą się przesuwać, a w efekcie do minimum obniża się ryzyko upadku.

Transport szklanych elementów to trudne zadanie. Artykuły takie wyjątkowo łatwo uszkodzić. Dlatego też tak ważne jest wykorzystywanie odpowiednich wózków, które zostały zaprojektowane z myślą o przewozie szyb, drzwi, okien czy dużych luster” – mówi ekspert z firmy GK PRODUCT.

Mobilność wózków do transportu szkła

Wózki takie poruszają się najczęściej po zakładach produkcyjnych, szklarniach czy hutach. Przestrzeń robocza w takich miejscach nie sprzyja zwykle temu, aby łatwo transportować tam jakiekolwiek towary. Tym bardziej przewożenie szkła może przysporzyć wielu problemów. Producenci wózków do szkła zadbali jednak o to, aby stworzyć modele, którymi można przewozić elementy z tego materiału również w zatłoczonych pomieszczeniach oraz wąskimi korytarzami. Ich kształt oraz konstrukcja są na tyle ergonomiczne, że można nimi płynnie sterować. Odpowiadają za to również kółka. Oprócz tego, że umożliwiają one skręcanie, to są wyposażone w hamulec.

Wykorzystanie takich wózków to jedyny sposób na to, aby wykluczyć ryzyko powstania uszkodzeń szklanych elementów. Ich solidna konstrukcja, zwrotność, a także przemyślany projekt i wykończenie zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas transportu.