worki-na-smieci
16 maja 2018

Kategoria:
Inne

Charakterystyka worków z folii HDPE i LDPE

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie nasze codzienne funkcjonowanie bez worków foliowych. Ich obecność jest obowiązkowa w każdym gospodarstwie domowym. Mają one wszechstronne zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach – od segregowania odpadów, poprzez przechowywanie żywności, aż do przenoszenia wszelkiego rodzaju zakupów. Do czego jeszcze mogą posłużyć worki foliowe i czym się charakteryzują?

Worki LDPE a HDPE

Najbardziej popularne worki zrobione są z polietylenu i dzielą się na dwa rodzaje: HDPE i LDPE. Różnią się od siebie przede wszystkim grubością. – te pierwsze wytwarzane są z polietylenu o wyższej gęstości, a co za tym idzie worki te są cieńsze. Mimo to cechują się stosunkowo dużą odpornością na rozdarcia, jednak nie podołają bardziej poważnym uszkodzeniom. Worki LDPE to produkt z polietylenu o niższej gęstości. Są bardziej rozciągliwe i odporne na zniszczenia. Można w nich przechowywać przedmioty i odpady o ostrych krawędziach – informuje nasz rozmówca reprezentujący hurtownię opakowań PSP.

Doskonale nadają się do segregacji śmieci ze względu na dużą wytrzymałość.

Występują w wielu różnych rozmiarach (tak, aby można je było dopasować do pojemnika każdej wielkości) i kolorach (co ma istotne znaczenie przy segregacji odpadów). Często posiadają również specjalne taśmy, które ułatwiają zawiązywanie i przenoszenie worków.

Wykorzystanie worków

Worki foliowe mają wszechstronne przeznaczenie. Mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Z folii HDPE i LDPE wykonane są między innymi bardzo dobrze nam znane z hipermarketów reklamówki – zarówno te cienkie, jednorazowe jak i grubsze i bardziej wytrzymałe wielokrotnego użytku.

Kolejnym produktem z polietylenu są woreczki strunowe z praktycznym zamknięciem (suwakiem). Są idealne do pakowania i przechowywania przeróżnych drobnych elementów, takich jak biżuteria, śrubki, artykuły biurowe czy leki.

Możemy spotkać się również z opakowaniami wykonanymi z folii spożywczej. Służą one do przechowywania żywności, a ponadto przedłużają czas jej przydatności do spożycia. Mają szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w handlu oraz przemyśle.

Worki foliowe stosowane są również do przechowywania różnego rodzaju odpadów. Ze względu na przeznaczenie możemy wymienić ich kilka rodzajów: worki na śmieci, worki na odpady medyczne, worki na gruz i wiele innych. Mogą także posłużyć nam jako opakowanie na większe przedmioty, takie jak kołdry, poduszki, materace czy pościel. Idealnie nadają się do pakowania firanek, obrusów, zasłonek i narzut.