23 stycznia 2017

Kategoria:
Inne

Nagrzewnice – Rodzaje i zastosowanie

 

Ogrzanie dużego pomieszczenia, takiego jak hala produkcyjna, magazyn czy wylęgarnia drobiu, jest zadaniem wymagającym dużych nakładów energii i efektywności. Okazuje się, że standardowe grzejniki, spotykane w domach, ze względu na niską wydajność sięgającą zaledwie 30-35% nie są w stanie go wykonać – konieczne staje się wtedy zastosowanie nagrzewnic, które dzięki wbudowanemu wentylatorowi mogą szybko rozprowadzić ciepłe powietrze po całym obiekcie i mają efektywność sięgającą ponad 90% wydajności. Na rynku znajdziemy kilka podstawowych modeli nagrzewnic, różniących się przede wszystkim rodzajem zastosowanego

Nagrzewnice olejowe

Urządzenia napędzane olejem dzielimy na dwie kategorie – nagrzewnice bez kominka odprowadzania spalin oraz z kominkiem odprowadzania spalin. Pierwsze z nich odznaczają się najwyższą sprawnością, gdyż wydmuchiwane przez nich powietrze ogrzewane jest z pomocą gorących spalin – z drugiej strony jednak, ze względu na fakt, że w spalinach znajdują się związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia, nagrzewnice tego rodzaju nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie lub zwierzęta, bądź jest wymaga w nich bardzo dobra wentylacja. Nagrzewnice z kominkiem posiadają zamkniętą komorę spalania, a więc powietrze wtłaczane do pomieszczenia jest wolne od spalin. Niestety, efektywność ogrzewania jest wówczas nieco niższa. Chodź dostępne są na rynku urządzenia skonstruowane w taki sposób, aby możliwie zwiększyć ich wydajność i tu zachęcamy do zapoznania się z produktami firmy Thermobile. Nagrzewnice olejowe montowane są wewnątrz, bądź na zewnątrz ogrzewanego pomieszczenia, a ciepłe powietrze może być dystrybuowane poprzez kanały. Moc nagrzewnic olejowych utrzymuje się w granicach – w zależności od modelu – od 10 do 220 kW.

Nagrzewnica TA z otwartą komorą spalania – bez odprowadzenia spalin

Bez tytułu

ITA                                             IMA

Nagrzewnica ITA oraz IMA z bardziej skomplikowanym i bardziej wydajnym wymiennikiem ciepła z zamkniętą komorą spalania i kominem odprowadzającym spaliny.

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe  działają w oparciu o spalanie propanu, bądź gazu ziemnego. Zazwyczaj umieszczane są w ogrzewanych pomieszczeniach, które ogrzewają i mamy tu urządzenia z otwartą komorą spalania (bez odprowadzenia spalin np. Thermobile GA) oraz z zamkniętą komorą spalania (z kominem odprowadzającym spaliny np. Thermobile ITLS). Moc nagrzewnic gazowych mieści się w zakresie od 12 do 140 kW. Urządzenia te nadają się w szczególności do pracy w miejscach, w których przebywają ludzie i zwierzęta, a więc w halach produkcyjnych, pomieszczeniach rolniczych i tu bardzo często nagrzewnice typu GA oraz ITLS wykorzystywane są w kurnikach oraz innych pomieszczeniach inwentarskich oraz suszarniach.

Nagrzewnice elektryczne

To najpowszechniej stosowane nagrzewnice – nie wytwarzają spalin, a więc nadają się do pomieszczeń, w których nie ma możliwości zapewnienia wydajnej wentylacji, gdzie znajdują się materiały łatwopalne (nielotne) oraz gdzie nie ma ryzyka zagrożenia wybuchem. Do takich miejsc zaliczamy między innymi sklepy, magazyny papiernicze, biblioteki. Ich dodatkowe plusy to bardzo cicha praca, wysoka wydajność oraz niewielkie rozmiary.

Nagrzewnice opisanych wyżej rodzajów znajdziemy w ofercie firmy Elite Thermobile Polska, wyłącznego dystrybutora produktów holenderskiej marki Thermobile.